Hagyma

A tompa kések nagyobb nyomást gyakorolnak a hagymára, így több irritáló anyag kerül a levegőbe

Végre választ kaptunk: a tudomány szerint így előzhetjük meg a hagymapucolás okozta könnyezést

A konyhában alapvető hozzávaló, szinte mindenhez passzol, a megpucolása mégis sokaknak a rémálma. Sokszor, sokféle trükköt hallottunk már a hagyma okozta könnyezés megszüntetésére: van, aki szerint vizet kell a szánkban tartani, miközben szeleteljük, mások szerint pedig akár egy napszemüveg is megóvhat a könnyezéstől. A tudomány azonban egészen más állásponton van.


Az IFL Science szemlézi azt a tanulmányt, melynek során a New York állambeli Cornell Egyetem kutatói, élükön Sunghwan Jung professzorral, fizikai módszerekkel vizsgálták meg, pontosan hogyan szabadulnak fel a hagymából azok az apró aeroszolcseppek, amelyek könnyezésre késztetnek bennünket.

N\u0151 hagym\u00e1t szeletel \u00e9s s\u00edr

A kutatás eredményeiből kiderül, hogy a kés élessége alapvetően befolyásolja a hagyma irritáló hatását

Fotó: Nicoleta Ionescu/Shutterstock

A jelenségért a szin-propántiál-S-oxid nevű illékony vegyület felelős, amely a zöldség szeletelésekor jut a levegőbe, és ingerli a szem idegeit. Azt ugyan eddig is tudtuk, hogy ez váltja ki a nemkívánatos könnyeket, de az apró cseppek viselkedését és terjedését még soha nem vizsgálták ilyen részletességgel.

A kutatók egy speciális, kifejezetten a kísérlethez kialakított eszközt építettek, amellyel szabályozott mozdulattal szeleteltek negyed hagymákat különböző élességű pengékkel. A hagymát fekete festékkel fújják le, hiszen így jobban nyomon tudták követni, hogyan deformálódik a zöldség a vágás során.

Az elektronmikroszkópos vizsgálatok kimutatták, hogy

a tompa kések nagyobb nyomást gyakorolnak a hagymára, ezáltal több, gyorsabban terjedő részecskét szabadítanak fel.

A tompa pengével végzett hagymavágás két lépésben hoz létre folyadékcseppeket: először egy belső nyomás által kiváltott hirtelen kilökődés történik, majd ezt követi a levegőben lévő folyadékszálak lassabb széttöredezése

– idézi a tanulmányt a portál.

Egyes esetekben a kifröccsenő részecskék sebessége elérte a 144 km/órás sebességet is.

A megoldás tehát meglepően egyszerű: éles késsel, lassabban és határozottan vágjunk, így sokkal kevesebb irritáló anyag jut a levegőbe.

A kutatás arra is kitért, hogy mi történik, ha a hagymát vágás előtt lehűtjük – ahogy azt sok háztartási tipp javasolja. A csapat szerint ez nem segít, sőt: a hűtött hagymák nagyobb mennyiségű irritáló anyagot bocsátottak ki.

A figyelmetekbe ajánljuk