Korábban még sosem készült gyógyszer az űrben – a kutatók jó okkal választották ezt a szokatlan megoldást.
Február 21-én épségben visszatért a Földre a világ első űrbéli gyógyszergyára – írja az IFLScience.
A W-Series 1 nevet viselő egységet még tavaly júniusban juttatta ki az űrbe az Elon Musk-féle űrkutatási vállalat, a Space X Falcon 9 rakétája.
A gyáregységnek már szeptemberben meg kellett volna érkeznie a Földre, de csak most kapott engedélyt az amerikai Szövetségi Légügyi Hivataltól a visszatérésre.
A történelem első űrbéli gyógyszergyárát egy kaliforniai startup, a Varda Space Industries valósította meg.
Ez is érdekelhet: Először sikerült áramot közvetíteni a Földre egy műholdról
Adódik a kérdés: mégis mi szükség van egy ilyen bonyolult és költséges műveletre? A válasz a súlytalanságban keresendő.
Az űrben jellemző, úgynevezett mikrogravitációs környezetben ugyanis sokkal gyorsabban és jobb minőségben lehet bizonyos kémiai vegyületeket előállítani.
Az űrbéli gyár első küldetésén ritonavirt, egy, a HIV-betegség és a koronavírus kezelésében is hatékonynak bizonyuló gyógyszert állított elő – méghozzá remek minőségben.
Illusztráció.
Photo by NASA on UnsplashAz űrkapszula tehát épségben visszajutott a Földre, egészen pontosan egy Utah állambeli sivatagban landolt.
Úgy tűnik, a benne raktározott hatóanyag nem szenvedett fizikai sérülést a landolás során, az azonban kérdéses, hogy a több hónapos csúszás okozott-e valamilyen változást a kémiai összetételében.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Milyen messzire dobnánk el egy labdát más bolygókon?
A Varda Space Technologies minden adatot megoszt a NASA-val, amit kapszulája a több hónapig tartó küldetés során gyűjtött, így az nemcsak a gyógyszerészeknek, de az űrkutatóknak is számos tanulsággal szolgálhat.
A cég már a következő küldetést készíti elő, amely a tervek szerint idén nyáron veheti kezdetét.