A hormonális egyensúly fontos szerepet játszik egészségünk fenntartásában. Azonban a különféle gyógyszeres kezelések mellett sokan keresik a természetes módszereket. Ennek apropóján összegyűjtöttünk négy olyan hatékony gyógynövényt, melyek segíthetnek visszaállítani és támogatni a hormonháztartásunkat.
Ashwagandha (álombogyó)
Segít a szervezetnek leküzdeni a stresszt azáltal, hogy mérsékli az agy hipotalamusz-hipofízis-mellékvese (HPA) tengelyét. A HPA-tengely több olyan hormont – köztük a kortizolt – termel és bocsát ki, amelyek a szervezet stresszre adott válaszreakcióját indítják el.
Egy 2019-ben, 60 felnőtt bevonásával készült 2 hónapos vizsgálat például arról számolt be, hogy az adaptogén hatású ashwagandha gyökér kivonatának fogyasztása az alvás minőségének javulását, valamint a vér kortizolszinjének és a stressz mértékének számottevő csökkenését eredményezte.
Az ashwagandha más hormonokra is hatással lehet. A kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogyan változtatja meg az inzulinszintet és a reproduktív hormonokat.
Ez is érdekelhet: Az 5 legegészségesebb gyógynövény, amiből teát készíthetsz
Barátcserje
A barátcserjét régóta alkalmazzák a menstruációs ciklus és a menopauza során fellépő panaszok enyhítésére. Gyakran találkozhatunk vele összetett készítményekben más hormonkiegyensúlyozó gyógynövények kiegészítéseként, de önmagában is rendkívül hatékony és népszerű.
Diterpenoid vegyületet tartalmaz, amelyek pozitív hatással lehetnek a prolaktin és a dopaminszintre, illetve enyhítheti a PMS tüneteit is.
Fürtös poloskavész
A fürtös poloskavész jótékony hatásait már évszázadokkal ezelőtt felfedezték, népszerűsége pedig máig töretlen. Jellemzően olyan, a hormonális egyensúllyal összefüggő panaszok kezelésére alkalmazzák, mint például a PMS és más menstruációs rendellenességek, valamint a menopauza egyes tünetei.
A kutatók szerint a gyógynövény egészségvédő és -fokozó hatásaiért főként a benne található jótékony vegyületek, köztük az úgynevezett triterpén-glikozidok felelősek. Fontos megjegyezni, hogy csak orvosi felügyelet mellett, legfeljebb 6 hónapig alkalmazható.
Olvasd el ezt is! Általában gazként bánnak vele, pedig jóval többet ér
Majoránna
A majorannát mi elsősorban aromás fűszernövényként ismerjük, pedig kutatások szerint hatással lehet a kortizol, az esztradiol és az inzulin szintjére is a szervezetünkben. Jelenleg is több vizsgálat zajlik azzal kapcsolatban, hogy mi a használatának a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módja. Különösen a PCOS -re gyakorolt hatását kutatják a szakemberek.