eper
Fotó: on Unsplash

Teljesen megváltozhat a jövőben kedvenc ételeink íze

A csapadékmennyiségtől a hőmérsékletig számos rajtunk kívül álló tényező befolyásolja a mezőgazdaság helyzetét. A globális felmelegedés miatt folyamatosan változó viszonyokhoz kell alkalmazkodniuk a növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozó szakembereknek, ez pedig kedvenc ételeink ízére is hatással van.


Fel kell készülnünk arra, hogy a klímaváltozás következtében a jövőben teljesen más ízű lesz az eper, az alma vagy éppen a sertéssonka

írja a National Geographic.

Kezdjük az utóbbival: a világ egyik leghíresebb, egyben legdrágább sonkája a jamón ibérico, azaz az ibériai sonka. Az ínyenc húsféle az ibériai sertésből készül, melyet speciális körülmények között tartanak a lehető legjobb ízélmény elérése érdekében. Csakhogy a sertés élőhelye alaposan megváltozott az utóbbi időben. Az állatok a dús, árnyas legelőket és a tölgyfa makktermését szeretik, azonban az évek óta tartó szárazság miatt egyre kevesebbet találnak ezekből.

Ez is érdekelhet: A klímaváltozás miatt egyre kisebbek a bálnák, a szakértők aggódnak

ib\u00e9riai sonka

Ibériai sonka

Fotó: Shutterstock

Lehet persze módosítani a sertések étrendjén, de akkor a belőlük készülő sonka íze is változni fog, amit a fogyasztók is megéreznek majd.

Az ibériai sonka esete csak egy példa a sok közül, gyakorlatilag az összes általunk ismert étel íze meg fog változni a jövőben. Milliónyi tényező hatással van egy étel ízére a talajösszetételtől a levegő nedvességén át a hőmérsékletig – a klímaváltozás ezekre mind-mind befolyással van.

Matt Schwab is aggódva tekint a jövőbe. A férfi két osztrigafarmot üzemeltet az Észak-Karolinában található New River folyón. A New River vize félig sós, félig édes, azonban a tengerszint megemelkedésével az inga egyre inkább a sós víz irányába billen, ami miatt az osztrigák is elveszítik jellegzetes ízüket.

osztriga

Osztriga

Fotó: Unsplash

A gyümölcsök is áldozatául esnek a felmelegedésnek, így például az eper- és almafajták zamatára sem fogunk ráismerni néhány évtized múlva.

A változásokat aligha tudjuk már visszafordítani, így egyet tehetünk: alkalmazkodunk hozzájuk.

A fogyasztók bizonyára hozzászoknak majd az új ízekhez is, a nagy mezőgazdasági cégek pedig technológiai fejlesztésekkel próbálnak majd ellentartani a folyamatoknak. A kistermelőknek azonban sokkal nehezebb dolguk lesz: alighanem sokan kénytelen lesznek lehúzni a rolót.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Nem találnád ki, melyik országban eszik a legtöbb zöldséget és gyümölcsöt

Az ibériaisertés-tenyésztők próbálnak optimisták maradni:

A természet mindenhez alkalmazkodik. Megváltozik, de alkalmazkodik az új kihívásokhoz

– fogalmaz egyikük.

Mi sem tehetünk mást.

A figyelmetekbe ajánljuk