Flamingó zsákmányszerzés közben.

Ha elképzelünk egy csapat flamingót, valószínűleg sekély vízben álló, hosszú lábú, nyugodtan és kecsesen táplálkozó madarakat látunk magunk előtt. Egy új tanulmány azonban teljesen átírja ezt az idilli képet: a valóságban a flamingók aktív ragadozók, akik bonyolult technikákat alkalmaznak zsákmányuk – például apró rákok és lárvák – elfogására.


Az új kutatás szerint a flamingók nem csupán passzívan szűrő táplálkozást folytatnak, hanem aktívan vadásznak mozgó élőlényekre.

Úgy tűnik, mintha csak lebegő részecskéket szűrnének ki a vízből, de valójában apró, mozgó állatokat ejtenek el

– magyarázza Victor Ortega Jiménez, a Kaliforniai Egyetem adjunktusa.

Ezt is olvasd el! A természet meteorológusai: 5 lenyűgöző állat, ami képes előre jelezni az időjárás-változást

​Így működik a „flamingó-tornádó”

A kutatók chilei flamingókat (Phoenicopterus chilensis) tanítottak be arra, hogy egy vízzel teli akváriumból táplálkozzanak, majd nagy sebességű kamerákkal rögzítették viselkedésüket. A mozdulatokat aztán 3D-nyomtatott modellekkel is szimulálták, hogy részletesen megértsék a folyamatokat.

A „vadászat” a híres „flamingótánccal” kezdődik – a madarak úszóhártyás lábaikkal dobbantanak a vízben. Lefelé mozdulva a láb kinyílik, felfelé pedig záródik, így keverik fel az üledéket, és így hoznak a felszínre milliméteres élőlényeket, például sórákokat vagy kérészek lárváit. Ez a mozgás kis örvényeket – miniatűr tornádókat – hoz létre, amelyek felfelé kavarják a vizet.

Miután a lábukkal létrehozták az első örvényt, a fej és a különleges, L-alakú csőr veszi át a főszerepet. A flamingó fejjel lefelé helyezi a csőrét a vízbe, úgy, hogy annak elülső része párhuzamos legyen a talajjal, majd elkezd „csattogni” – vagyis másodpercenként körülbelül tizenkétszer nyitja és zárja a csőrét. Ez újabb örvényt kelt, amely segít a zsákmány csapdába ejtésében. A koreográfia vége, hogy a flamingó gyorsan és többször egymás után visszahúzza a fejét a víz aljáról, amely újabb erőteljes örvényeket hoz létre – ez tovább segíti a táplálkozást.

A flamingók valójában rendkívüli módon specializálódtak a szűrőtáplálkozásra

– mondja Ortega Jiménez.

Nemcsak a csőrük, hanem a nyakuk, lábuk, lábfejük és minden mozdulatuk arra van kialakítva, hogy hatékonyan el tudják fogni ezeket az apró, mozgékony zsákmányállatokat.

A kutatás nemcsak a flamingók táplálkozási stratégiáját tárta fel, hanem inspirációként is szolgálhat: a tudósok szerint ezek a természetes „flamingó-tornádók” a jövőben segíthetnek olyan technológiák kifejlesztésében, amelyek mikroszkopikus részecskék – például mikroműanyagok – eltávolítására szolgálnak a vízből, derül ki a New Atlas írásából.

A figyelmetekbe ajánljuk