csiga vörös háttér előtt

A természet egészen elképesztő dolgokra képes, és a körülöttünk élő növények és állatok sokszor meglepő teljesítményeket tudnak produkálni – mi pedig általában elszörnyülködve, döbbenten állunk ezek előtt. Most egy nagy, ritka, húsevő új-zélandi csiga először került kamerák elé, amint tojást rakott a nyakából.


A Powelliphanta augusta, más néven Mount Augustus csiga két évtizede fogságban élő populációján éppen rutin súlyellenőrzést végzett a helyi természetvédelmi hatóság, amikor egy kis, fehér tojás kezdett előbújni az egyik állat nyakából. A minisztérium egyik munkatársa, Ingrid Gruner szerint az erről készült felvétel rendkívül figyelemre méltó.

Az évek során, amióta ezt a munkát végezzük, még soha nem találkoztunk ilyen esettel.

A Powelliphanta szárazföldi csigák a világ legnagyobbjai közé tartoznak, méretük körülbelül egy golflabdáé, és kizárólag Új-Zélandon találhatók meg. Lassan nőnek és évtizedekig élhetnek – a fogságban tartottak közül néhánynak a korát 25 és 35 év közé becsülik. Főként meztelen csigákat és földigilisztákat esznek, amiket úgy szürcsölnek fel, mint a spagettit. A csigák 8 éves korukban érik el az ivarérettséget, és évente körülbelül öt, tyúktojás alakú petét raknak, amelyek kikelése több mint egy évig is eltarthat.

Lisa Flanagan, aki 12 éve gondozza a csigákat, elmondta, hogy viselkedésük jelentősen eltér a közismert csigafajokétól.

Teljesen ellentétesek a Új-Zélandra betelepített kerti csigákkal, azok ugyanis olyanok, mint a gyomnövények, évente több ezer utódjuk születik, és rövid az életük.

Kath Walker, a minisztérium vezető tanácsadója elmondta, hogy a hermafrodita csigák nemi nyílást fejlesztettek ki a nyakukon, így a héjukban maradhatnak párosodás és tojásrakás közben.

Hol élnek ezek a csigák?

A minisztérium 2006 óta hűtött konténerekben tartja a veszélyeztetett csigák populációját, miután a Solid Energy bányavállalat megkezdte a bányászatot az egyetlen élőhelyükön, a South Island Westport közelében található Mount Augustus hegygerincén. A bányászati terv egyébként akkoriban közfelháborodást és bírósági eljárást is kiváltott, de végül a kormány jóváhagyta.

Ezt is olvasd el! A természet meteorológusai: 5 lenyűgöző állat, ami képes előre jelezni az időjárás-változást

Körülbelül négyezer csigát szállítottak a közeli helyszínekre, további kétezret pedig fogságban tartott kolónia létrehozására használtak fel – ezt egyrészt azért tették, hogy növeljék a faj genetikai sokféleségét, másrészt azért, hogy bebiztosítsák magukat arra az esetre, ha az áttelepített csigák nem tudnának megélni új lakóhelyükön.

Figyelmedbe ajánljuk! Az ember legjobb barátai egykor: 5 kutyafajta, ami mára teljesen kihalt

A minisztérium szerint a csigákról nagyon keveset tudtak, mielőtt fogságba vették őket, és a program valószínűleg megmentette a fajt a kihalástól.

2025 elején állítólag 1884 csiga volt fogságban, valamint 2195 tojás. A vadonban új kolóniák alakultak, akiket figyelemmel fognak kísérni, hogy biztosan fenntartható populációt alkossanak – olvasható a The Guardian írásából.

A figyelmetekbe ajánljuk