magyar vizsla

Újabb mítosz dőlt meg a fajtiszta kutyákkal kapcsolatban

Valószínűleg mindenki hallott már arról a feltételezésről, mely szerint a keverék kutyák sokkal szívósabbak, mint fajtiszta társaik. Ez vajon mennyire igaz? Egy új kutatás ennek járt utána.


A kutatók több mint 27 ezer kutyától származó adatokat használtak fel, amelyek részt vettek a Dog Aging Projectben, ami több tízezer kutyafajta egészségügyi mutatóit igyekszik nyomon követni. A Texasi Egyetem legfrissebb tanulmányában a 25 leggyakoribb fajtára összpontosított – kezdi a New Atlas.

Ez is érdekelhet: 6 jel, hogy a kutyád depressziós

A kutatásból pedig kiderült, hogy az az elképzelés, miszerint a keverék kutyák ellenállóbbak a betegségekkel szemben, egyszerűen nem igaz.

Bár egészségügyi problémáik között akadtak kisebb különbségek, az adatok azt mutatták, hogy összességében mind a keverékek, mind a fajtatiszta kutyák körülbelül ugyanannyi egészségügyi problémától szenvednek.

A fajtatiszta kutyák esetében a leggyakrabban említett betegségek a fogkő, a giardiam, a csontritkulás, az allergia, a fülgyulladás, a szívzörej és a szürkehályog voltak.

A korcsok esetében a 10 leggyakoribb betegség majdnem ugyanaz volt, és nagyjából ugyanolyan gyakorisággal fordult elő, de a szürkehályog és a szívzörej kategóriákat felváltotta a törött körmök és a csokoládé mérgezés.

Emellett a fajtatiszta kutyáknál több volt a kihúzott fog és a más kutyák által okozott harapás, míg a keverék kutyáknál több volt a fülgyulladás. A foglepedékről és az ízületi gyulladásról szóló jelentések nagyjából ugyanolyan gyakorisággal fordultak elő mindkét kutyafajta esetében.

Talán a legérdekesebb, hogy a fajtatiszta kutyák tulajdonosai nagyobb arányban (22,3%) számoltak be arról, hogy négylábú barátaiknak egyáltalán nincs semmilyen egészségügyi problémájuk, mint a keverék kutyák tulajdonosai (20,7%), ami azt jelenti, hogy a fajtatiszta kutyák összességében egészségesebbek, mint a keverékek.

A figyelmetekbe ajánljuk