régészeti feltárás
Fotó: Shutterstock

Illusztráció

1100 éves sírban találtak rá a magyar honfoglaló nőre, aki akár harcos is lehetett

Rejtélyes régészeti leletet tártak fel a Sárrétudvari-Hízóföldi temetőben, minden jel arra utal ugyanis, hogy a sírban talált nő harcos életmódot folytatott.


A magyarok a világ regrettegettebb harcosai közé tartoztak, a lovas íjászok ügyessége miatt pedig különösen híresek voltak – olvasható az IFL Science tudományos portál cikkében. Éppen ezért nem meglepő, hogy a 10. századból származó férfi csontvázak mellett rendszeresen íjat, nyilakat és más fegyvereket találnak a régészek. Egy friss tanulmány szerzői azonban arról számolnak be, hogy egy közel 1100 éves nő leletei mellett hasonló fegyvereket találtak, ami rengeteg kérdést vet fel a kor társadalomrendszerével kapcsolatban.

A világban előforduló régészeti feljegyzésekben is ritkaságnak számít ez a friss felfedezés, ugyanis csak elenyésző mennyiségű sírt találtak, amelyben női csontvázak mellett fegyverek is pihentek. Habár adott a feltételezés, miszerint egy női harcosról lehetett szó, a kutatók szerint ez nem olyan biztos.

Az SH-63 névre keresztelt leletet a Sárrétudvari-Hízóföldi temetőben találták; a temetkezési helyen korábban nagy számban tártak fel fegyvereket és lovas felszereléseket is tartalmazó sírokat.

Azt is sikerült megállapítaniuk, hogy az SH-63 sírba pontosan milyen tárgyakat helyeztek el, ezek között lapult

  • páncéltörő;
  • nyílhegyek;
  • egy agancsból készült íjlemez;
  • tegez maradványai;
  • ékszerek;
  • és hajkarika.

A fegyverek és a női használati tárgyak keveredése miatt a kutatók morfológiai és genetikai elemzéseket hajtottak végre, ám a csontok rossz állapota miatt nehéz volt részletes információkat gyűjteniük az egyén életmódjáról, koráról, valamint egészségi állapotáról. A tanulmány szerzői azonban egy dologban biztosak, mégpedig hogy nőről van szó.

A tanulmány arra is rávilágít, hogy csak írott források alapján lehetne megerősíteni, hogy az egyén valóban harcos volt-e, mivel az akkori időben az egy bizonyos társadalmi és jogi státuszt is jelentett. Kiderül azonban, hogy a maradványon felső végtagsérülések és izületi elváltozások látszanak, amelyek általában csak a férfi csontvázakra jellemzőek a területen. Nem kizárt tehát, hogy az 1100 éves nő hasonló életmódot folytatott, mint a harcos férfiak.

A figyelmetekbe ajánljuk