Az ókori makedón királyi ranggal számos előny járt, ezek közül az egyik, hogy kizárólag az uralkodó ölthetett magára lila ruhadarabokat. Nagy Sándor a feljegyzések szerint kifejezetten szerette a színt, így szinte minden adandó alkalommal magára öltötte lila köpenyét – egy új tanulmány szerint pedig most végre előkerült az eredeti tárgy.
A rendelkezésünkre álló források szerint Nagy Sándor ritkán ment el bárhová lila színű köpenye nélkül. Most úgy tűnik, féltestvére sírjából néhány más tárgyával együtt előkerült az eredeti ruhadarab.
Az 1977-ben az észak-görögországi Verginában feltárt sírhelyen Nagy Sándor több rokonának maradványait is megtalálták, igaz, csak 2023 végén sikerült azonosítani őket. Sándor féltestvérének, III. Fülöpnek a csontjaira egy aranyládában bukkantak rá, amiben számos tárgyat elhelyeztek a temetkezés során.
Ez is érdekelhet! Egy új tanulmány feltárta, hol nyugszik valójában Kolumbusz Kristóf
Ezek között van egy lila-fehér anyag, amelyről sokáig úgy gondolták, hogy kizárólag Fülöp csontjainak csomagolására szolgált. Egy új tanulmány szerzője, Antonis Bartsiokas, a Démokritosz Egyetem munkatársa azonban újra megvizsgálta az ősi ruhadarabot, és egészen más következtetésre jutott.
A szövet molekuláris és mikroszkópos elemzését áttekintve Bartsiokas kimutatta, hogy a tárgy valójában egy lilára festett pamutszövet, amelynek a közepén található foltot minden bizonnyal a huntit nevű ásvány segítségével fehérítették ki. A kutató szerint
a tárgy kinézete pontosan megfelel az ókori forrásokban szereplő leírásnak a szent perzsa mesoleucon sarapisról (vagyis az ünnepi köntösről – a szerk.), amely Nagy Sándor király és fáraó tulajdonában volt.
Ha tovább olvasnál: Régészek szerint a Ragnarök egyszer már biztosan lezajlott Dániában
Érdemes azonban megjegyezni, hogy a verginai sírhely továbbra is nagy tudományos vita tárgyát képezi, és Bartsiokas állításait minden bizonnyal más tudósok is felülvizsgálják majd. A kutató érvelését azonban erősíti az, hogy az egyik sírt egy olyan fríz díszíti, amely Nagy Sándort ábrázolja, ráadásul ezen éppen a szóban forgó köntöst viseli.