Régészek a mexikói dzsungel mélyén, a Yucatán-félszigeten a történelem rejtett kincsesbányáját tárták fel.
Az ősi, régóta elhagyatott maja városban, Cobában, a Nohoch Mul piramis közelében egy hatalmas kőlapot találtak, amely egykor egy szent medence padlóján volt elrejtve. A táblán pedig egy 123 írásjelből álló felirat olvasható – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet: Megfejtettek egy maja edényen lévő hieroglifát
Az első vizsgálatok szerint a jelek egy Keh Witz Nal, azaz „Szarvas-hegy” nevű város alapításának dátumát írják le, Kr. u. 569. május 12-én. Egy korábban ismeretlen maja uralkodót is megneveznek – K'awiil Ch'ak Chéent – kinek neve a villámlás maja istenére utal.
A ma Quintana Roo államban, a Yucatán-félsziget keleti oldalán található, egykor dicsőséges, ma már romos Cobá városát a maják már i. e. 50-ben felépíthették, és több mint 1500 éven át folyamatosan lakott volt, a legutóbbi épületek pedig i. sz. 1200 és 1500 között épültek. Csúcspontján virágzó kulturális központ volt, becslések szerint 50 ezer lakossal büszkélkedhetett.
Olvasd el ezt is! DNS-vizsgálatok döntötték meg a maják gyerekáldozatai mögött húzódó mítoszt
A feliratot alaposabban is tanulmányozni fogják, de egyelőre a régészcsoport arra összpontosít, hogy helyreállítsa és megóvja a követ a víz és az erózió okozta további károsodástól.