maja város romjai
Fotó: Shutterstock

Rég eltűnt, hatalmas maja városra bukkantak a mexikói dzsungelben

A műholdas felvételek és más modern eszközök segítségével a Föld nagy részét már átfogóan feltérképezték − de még mindig rengeteg titok rejtőzik a világ legtávolabbi és legelérhetetlenebb részein.


Egy régészcsapat − mintegy 60 kilométert bejárva a Yucatán-félsziget sűrű dzsungelében, Mexikó déli részén − felfedezett egy rég elfeledett ősi maja várost, amelyről korábban egyáltalán nem voltak feljegyzések – írja a Science Alert.

Ez is érdekelhet: Megfejtettek egy maja edényen lévő hieroglifát

Az új város az Ocomtún nevet kapta, ami azt jelenti, hogy „kőoszlop". A kiterjedt területen terek, nagy piramisszerű épületek, kőoszlopok és más, koncentrikus gyűrűk mintájára elrendezett építmények találhatók. A városból persze sok minden elveszett az idők során: a régészek szerint a kőoszlopok eredetileg felsőbb helyiségek bejáratai lehettek. Egy labdapályát is találtak, szabadidős és talán vallási célokra.

A kutatók által végzett terepmunkát megelőzően a területet felülnézeti LIDAR-szkenneléssel vizsgálták. A technológia a lézersugarak visszaverődését használja fel olyan épületek felderítésére, amelyeket egyébként a fák és az aljnövényzet elrejt a látóterük elől.

A legnagyobb meglepetésnek az bizonyult, hogy a lelőhely egy magasan fekvő félszigeten található, amelyet kiterjedt vizes élőhelyek vesznek körül. Monumentális magja több mint 50 hektárt foglal el, és különböző nagyméretű épületeket tartalmaz, köztük több 15 méternél magasabb piramisszerű építményt

− mondta Ivan Šprajc régész és a csapat vezetője, a Szlovén Tudományos és Művészeti Akadémia munkatársa.

Ezek a trópusi erdők hatalmas méretűek: a világnak ezen a részén mintegy 3000 négyzetkilométernyi lakatlan dzsungel található, és a mai napig nagyon keveset tudunk arról, hogy mit rejt. Ennek részben a sűrű lombozat az oka.

Ha tovább olvasnál: 8 érdekesség a maják (nem) hétköznapi életéből

a LIDAR k\u00e9pe a telep\u00fcl\u00e9sr\u0151l

Fotó: Ivan Šprajc/INAH

Šprajc és kollégái szerint a város fontos helyi központ lehetett Kr. u. 250 és 1000 között, amit a maja civilizáció szempontjából klasszikus korszaknak neveznek. A maják évszázadokon át a Mezoamerika − a mai Közép-Amerika és Észak-Amerika legdélebbi része − egész területén uralkodó civilizáció volt. A maják mind az építészet, a kultúra, a naptárrendszerek és a matematika területein is szép eredményeket értek el.

Civilizációjuk a Kr. u. 9. században összeomlottt, amelyet feltehetően polgárháború, aszály és más környezeti tényezők kombinációja idézett elő. Az utolsó maja város azonban csak a 17. században került a spanyol megszállók kezére.

Az olyan rendszereknek köszönhetően, mint a LIDAR, egyre többet fedezünk fel a maják által hátrahagyott településekből, melyeknek építéséhez rengeteg szakértelem és munka kellett.

A régészek további olyan leleteket keresnek, amelyek többet elárulnak erről az ősi civilizációról. A hátrahagyott életek e töredékei segítenek meghatározni azokat az időpontokat, amikor ezek a régiók lakottak voltak.


A figyelmetekbe ajánljuk