Az égi jelenség oka egészen egyszerű: a Hold pont egyszerre kerül – űrbéli mértékeket tartva – egészen közel a Vénuszhoz és a Jupiterhez. A Föld testvérégiteste először a Vénuszt, majd nem sokkal ezután a Naprendszer legnagyobb bolygóját, a gázóriás Jupitert közelíti meg.
A jelenség Magyarországról sajnos nem lesz látható, ez az éjszakai égbolt legnagyobb hazai rajongóit azonban ne kedvetlenítse el, az internet korában ugyanis már minden lehetséges.
A Virtual Telescope Project például élőben közvetíti majd az eseményt saját YouTube-csatornáján, amit aztán rögzítenek is, így azok is visszanézhetik, akik a streamelés pillanatában épp nem értek rá.
A közvetítés egyébként este 8 óra körül kezdődik.
Ez is érdekelhet: 3,32 milliárd égi objektum egy hatalmas képen a Tejútrendszerről
A Hold és a Vénusz együtt az égbolton.
2023. február 22-én, nem sokkal napnyugta után a Hold, a Vénusz és a Jupiter az égbolt ugyanazon pontján, nyolc fokon belül lesz
– írta közleményében Gianluca Masi, a VTP vezetője.
A Hold kezdetben csak megközelíti a két égitestet, majd átcsúszik azoknak átellenes oldalára. Ezt a jelenséget a csillagászatban konjunkciónak nevezzük, mely a Hold és Vénusz esetében – magyar idő szerint – hajnali 2 óra körül, a Jupiter esetében pedig 2:38 körül ér véget.
Az együttállás során mindegyik objektum a Halak csillagképben lesz, a Hold azonban a Cet csillagképbe fog átkúszni, amikor a legközelebb kerül a Jupiterhez.
Ez is tetszeni fog! A NASA 12 évig rögzítette az éjszakai égboltot – az állunk leesik az eredménytől
Forrás: Space.com