Egy új, közel 15 000 ember bevonásával készült tanulmány szerint az esti edzés sokkal komolyabban befolyásolja az alvásminőséget, mint azt eddig hittük, írja a New Atlas.
A Monash Egyetem kutatói 14 689 ember adatait vizsgálták meg, akiket egy éven keresztül biometrikus szenzorokkal figyeltek, így összesen négymillió éjszakányi adatot gyűjtöttek össze. Az eszköz rögzítette a mozgást, az alvás fázisait és a szív- és érrendszeri aktivitást.
A tudósokat az érdekelte, hogy az intenzívebb edzések milyen tartós szívritmus-ingadozással járhatnak az éjszaka folyamán. Eredményeik szerint azoknál, akik este edzettek, magasabb volt a nyugalmi pulzusszám és rövidebb volt a teljes alvással töltött idő, mint azoknál, akik a nap korábbi szakaszában sportoltak.
Ez is érdekelhet! Nehezen találsz motivációt a testmozgáshoz? Szakértők szerint ezzel a módszerrel sikerülhet!
Az esti intenzív testmozgás fokozott éberségi állapotban tarthatja a szervezetet, ezért a közegészségügyi irányelvek már korábban azt tanácsolták, hogy ne eddzünk túl közel a lefekvéshez
– mondta Josh Leota, a Monash Egyetem Pszichológiai Tudományok Iskolájának munkatársa. Leota azonban hozzátette: vizsgálatokkal most először sikerült meggyőzően alátámasztani ezt az ajánlást, az eddigi eredmények ugyanis kis mintavételből, laboratóriumi körülmények közül származtak.
A Concordia Egyetem például 2021-ben azt találta, hogy a lefekvéshez képest két órán belül végzett testmozgás alvászavarokat okozhat – a Monash kutatói ezt az intervallumot azonban négy órára teszik.
Az esti edzés káros hatással lehet az alvásminőségünkre
Fotó: Shutterstock
Az esti testmozgás – különösen az, ami nagyfokú szív- és érrendszeri megterheléssel jár – megzavarhatja a későbbi alvást, a nyugalmi pulzusszámot és a szívfrekvencia-variabilitást, és ezáltal a regenerálódási folyamat egy kritikus szakaszát ronthatja
– mondta a vezető szerző, Elise Facer-Childs. Leota hozzátette: azoknak, akik semmikor máskor nem tudják megoldani a mozgást, érdemes rövid, alacsony intenzitású gyakorlatokat választaniuk. Ilyen lehet az úszás, egy könnyű kocogás vagy egy esti nyújtás.
Ha tovább olvasnál: A nyílt vízi úszás hihetetlen hatással lehet a mentális egészségünkre
Azok számára pedig, akik inkább a sétálásban, túrázásban hisznek, jó hír, hogy több kutatás egybehangzó eredménye alapján minden megtett 2000 lépés után 10%-kal csökken a szívbetegségek és a rák kockázata, a jótékony hatás pedig napi 10 ezer lépésnél éri el a csúcsát. A gyorsabb gyaloglás akár 30 különböző egészségügyi probléma elhárításával is összefüggésbe hozható. Az eredményekről ebben a cikkben írtunk bővebben.