Egy alacsony tömegű csillag éppen 1,6 millió kilométer/órával száguld át a Tejútrendszeren, a tudósok pedig egyelőre csak találgatnak a jelenséggel kapcsolatban, írja a Live Science.
A J1249+36 jelzésű, alacsony tömegű csillagot a Backyard Worlds: Planet 9 projekt önkéntes kutatói fedezték fel, akik a NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) nevű küldetése alatt, közel másfél évtized során gyűjtött adatok között bukkantak rá.
A csillag azonnal feltűnést keltett 1,6 millió kilométer/órás sebességével, ami körülbelül a hangsebesség ezerötszázszorosának felel meg, és majdnem háromszor gyorsabb, mint a Nap sebessége a Tejútrendszer központja körüli pályán.
Ez is érdekelhet! Földi anyagot találtak a Hold felszínén
Hogy megfejtse a hipersebességű csillag titkát, Adam Burgasser, a San Diego-i Kaliforniai Egyetem csillagásza és asztrofizikusa a hawaii Maunakeában található Keck Obszervatóriumhoz fordult, ahol megfigyelte az égitest infravörös spektrumát.
A sebessége és a röppályája azt mutatja, hogy elég gyorsan mozog ahhoz, hogy potenciálisan kirepüljön a Tejútrendszerből
– mondta Burgasser. A tudós munkatársaival közösen több elméletet is felállított a csillag hihetetlen sebességével kapcsolatban – ezek közül a fekete lyukak hatása a legvalószínűbb.
Ajánljuk figyelmedbe! Rendkívül közel vagyunk ahhoz, hogy bebizonyítsuk a multiverzum létezését
Egy gömbhalmaz (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
A forgatókönyv szerint a hipersebességű csillag egy gömbhalmazban, azaz a gravitáció által összekötött csillagok sűrű csoportjában kezdte életét. Egy gömbhalmaz viszonylag kis területen akár több millió csillagot is tartalmazhat, amelyek a középpont körül koncentrálódnak, ahol a tudósok feltételezése szerint fekete lyukak rejtőznek.