A mai Connecticut déli részén élő emberek egy bizonyos területen a 17. század óta különös, morajló hangokat hallanak. A föld alól érkező zajokra évszázadokig nem volt kézzelfogható magyarázat, írja az IFLScience.
A helyi indián őslakosok eredetileg Machimoodusnak nevezték el a területet, ami az algonkin nyelvben „a rossz zajok helyét" jelenti. A név igen találó, tekintve a nyugtalanító, mennydörgésre és puskaropogásra hasonlító hangokat, amelyek mindenféle előjel nélkül törnek elő a földből. A connecticuti falu és az azt körülvevő terület neve az évszázadok alatt Moodusra rövidült, a hangok pedig Moodus-zajok néven váltak ismertté.
A zajokat a helyi őslakosok hagyományosan a Tom-hegy alatt élő Hobomoko nevű istenség haragjaként értelmezték, amit az Európából érkező gyarmatosítók tevékenysége okozott. Állítólag a hódítók annyira megijedtek a robajtól, hogy ők maguk is kezdtek hinni a legendában. Egy 1638-ból fennmaradt beszámolóban John Winthrop connecticuti kormányzó így ír a zajokról:
Olyan robaj érkezett, mint a mennydörgés vagy a londoni kocsik zörgése. Megrázta az összes hajót a kikötőben és az összes szigetet. A zaj és a rázkódás körülbelül négy percig tartott. A föld utána húsz napig nem volt nyugodt.
A következő írásos bizonyíték 1729-ből származik. Egy levélben Stephen Hosmer helyi tiszteletes így ír a jelenségről:
Én magam öt perc alatt nyolc vagy tíz hangot hallottam egymás után, amelyek kézifegyvereket utánoztak. Azt hiszem, húsz év alatt több százat hallottam belőlük; némelyik többé, némelyik kevésbé szörnyű. Néha szinte minden nap halljuk őket. Gyakran észak felől jönnek lefelé, lassú mennydörgést utánozva, ami megrázza a házakat és mindent, ami bennük van.
A zajok a mai napig észlelhetőek, pár évtizede viszont annyiban biztosak lehetünk, hogy nem egy dühös isten tevékenysége okozza őket. Az 1980-as évek végén az amerikai kormány elrendelte a hangok kivizsgálását, mivel attól tartottak, hogy a lehetséges szeizmikus aktivitás veszélyes lehet a közeli Haddam Neck atomerőműre.
Ajánljuk figyelmedbe! Két évtizeden belül teljesen összeomolhat az Amazonas-medence ökoszisztémája
Az akkori jelentés megállapította, hogy a zajokat minden bizonnyal egy szokatlanul törékeny földkéreggel rendelkező terület mozgásai okozzák. A hangokat valószínűleg a környéken található kőzetben lévő üregek és törések erősítik fel, ám mindez továbbra is csak találgatás.
Van itt egy akusztikai jelenség, ami felerősíti vagy módosítja a zajokat, és ennek az okára még mindig nincs igazán jó válaszunk
– nyilatkozta Robert Thorson, a Connecticuti Egyetem földtudományi professzora.