éjszakai munka
Fotó: Shutterstock

Ez történik az egészségünkkel, ha 5 órával eltoltjuk a napi feladatainkat

A testünk napi ritmusa (szakszóval cirkadián ritmusa) befolyásolja egészségünk legtöbb területét, beleértve az alvást és az anyagcserét is. Az agyunkban lévő központi óra szorosan kapcsolódik a napi alvási ritmushoz, emellett azonban rengeteg más szövetünk is követi az idő múlását. Egy új kutatás azt vizsgálja, milyen hatással van az egészségünkre, ha befolyásoljuk szervezetünk természetes ritmusát.


A belső ritmusunk és a külső környezet napi változásai közötti kapcsolat megváltozását cirkadián deszinkronitásnak nevezzük –

ez olyan helyzetekben fordulhat elő, mint a több műszakban végzett munka, vagy épp az éjszakai repülés. Ilyenkor a belső cirkadián ritmus és a külső környezet között eltérés alakul ki.

A cirkadián deszinkronitással kapcsolatos korábbi laboratóriumi kutatások a belső órarendszerünk és a környezeti változások közötti 12 órás különbséget vizsgálták, a környezeti és viselkedési minták egy-két napon át tartó megfordításával.

A legtöbb érintett ember azonban nem félnapos, hanem annál kisebb mértékű eltolódással kell, hogy megküzdjön – éppen ezért egy új kutatás során a Surrey-i Egyetem munkatársai az ötórás csúszás hatásait vizsgálták.

A vizsgálatban résztvevők átlagosan 45 évesek és túlsúlyosak voltak, de nem rendelkeztek diagnosztizált egészségügyi problémákkal. A kutatók az anyagcsere vérmarkereit, az agyi óra biomarkerét (melatonin), valamint az álmosság és az éberség szubjektív érzetét mérték öt napon át.

\u00e9jszaka dolgoz\u00f3 h\u00f6lgy

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Az ötórás késleltetés után azonnal megnőtt az esti álmosság érzete – ez párhuzamosan történt a melatonin-koncentráció megváltozott ritmusával, ami az agyi óra alkalmazkodására utal. Ezek a változások a következő öt nap során fokozatosan enyhültek, de teljesen sosem álltak vissza az eredeti szintre.

Az ötórás késleltetés az anyagcserében is számos változást hozott. Ezek közé tartozott a rosszabb energiafelhasználás az étkezések után, a reggeli evés után a gyomortartalom lassabb felszabadulása, valamint a vércukor- és zsírszabályozásban mutatkozó különbségek.

Az agyi órával és a melatoninnal ellentétben a deszinkronitást követő öt napban az összes anyagcsere-változás teljesen visszaállt.

A kutatás tehát megerősíti, hogy a cirkadián deszinkronitás rontja az emberi anyagcserét, de azt sugallja, hogy az anyagcsere károsodása kisebb mértékű és rövidebb ideig tart, mint az álmosság és az éberség fázisainak eltolódása.

Forrás: Science Alert

A figyelmetekbe ajánljuk