A nukleáris fegyverek már régóta foglalkoztatják az emberiség képzeletét, a II. világháború után számos ország készült fel a legrosszabbra. Az atombombák olyan változást jelentettek a hadviselésben, amely egy addig sose látott veszélyforrássá változtatta a bombákat. Az atomkatasztrófa gondolata ugyan rémisztő, sokakat mégis érdekelhet, valójában milyen hangja van egy robbantásnak.
Miután az Egyesült Államok és a Szovjetunió több ezer ilyen apokaliptikus fegyvert halmozott fel, sokan attól tartottak, hogy a minden életet kioltó világvége is egy globális nukleáris villámcsapás formájában fog bekövetkezni.
Egyébként megnéztük Christopher Nolan legújabb filmjét is: Oppenheimer: az ember, aki hatalmat kapott, hogy elpusztítsa az emberiséget – kritika
Ezen fegyverek meglétének ténye mindenki fejében ott van, és sokan elgondolkozhatunk azon is, hogy valójában hogyan is hangozna egy atombomba felrobbantása. Az elképzelést a Slashgear szerint befolyásolja az is, hogy a nukleáris robbanások számos filmben és televíziós műsorban szerepeltek már, mégpedig sokszor összetett és intenzív hangeffektusokkal ábrázolva.
A valóság viszont sokkal hétköznapibb, és egy nukleáris robbanás egyszerűen úgy hangzik, mint egy normális robbanás. Először egy erős mennydörgés, majd ezt követően egy növekvő morajlás.
Az Upshot-Knothole Annie tesztrobbantásáról készült videó
A videón a Upshot-Knothole teszt egyik robbanását, az Annie elnevezésű robbanófej bevetését láthatjuk.
A felvételek segítségével a videón először egy lila fényt, majd egyre jobban szélesedő gombafelhőt láthatunk, mielőtt a robbanás megrázó és ijesztően hangos hangját meghallanánk. Ennek oka a hang és a fény eltérő sebessége, hiszen jóval korábban látunk, amit látunk, mint ahogy a hang eljutna hozzánk. A kezdeti zaj megérkezése után azonban egyre erősödő dübörgés hallatszik, ami valóban fejbevágó – főleg figyelembe véve azt a távolságot, ahonnan a fenti videó készült.
Ezt is olvasd el: Kilométerekről is dobhártyát szakított a történelem leghangosabb hangja
Alex Wellerstein tudománytörténész az NPR-nek nyilatkozva így jellemezte a legelső atombomba tesztfelvételét:
A várakozás moraja; a lassú visszaszámlálás egy megafonon keresztül; a reakció a bomba villanására; és végül: egy éles robbanás, amelyet egy hosszú, mennydörgő morajlás követ.
Az atombomba által felszabaduló energia nagy része egyébként három kategóriára bontható: ezek a robbanási energia, a nukleáris sugárzás és a hőenergia. Az atombomba kibocsátásának fele a kezdeti robbanási reakcióból származik, míg a fennmaradó 35% hőenergia és 15% nukleáris sugárzás.
Az atombombákat a hagyományos TNT robbanóanyaghoz viszonyított hozamukkal mérik, ami azt jelenti, hogy egy kilotonnás atombomba ugyanannyi energiával rendelkezik, mint 1000 tonna TNT.
Tehát igaz, hogy a nukleáris fegyverek elsődleges mechanizmusként a maghasadást használják, az eredmény mégis úgy hangzik, mint egy hagyományos robbanás, csak az utóhatása összemérhetetlen.