A tudósok csak január 17-én fedezték fel azt a 2024 BJ-re elnevezett kisbolygót, amely január 27-én, szombaton közelíti meg Földünket néhány százezer kilométerre.
Bár csillagászati távolságokat tekintve az aszteroida viszonylag közel – 353 ezer kilométerre – lesz a bolygónkhoz, aggodalomra természetesen nincs okunk. Viszonyításképp, ez a Föld és a Hold közötti átlagos távolság 92 százaléka.
Ez is érdekelhet: Nem csak a végzetes meteorbecsapódás lehetett a dinoszauruszok veszte
A 25 méter átmérőjű objektum először január 27-én, magyar idő szerint délután 3 óra körül közelíti meg a Holdat, majd körülbelül három és fél órával később éri el a Földhöz legközelebbi áthaladási pontját.
Illusztráció.
Fotó: Chris Henry/Unsplash
A 2024 BJ egyike az év eleje óta felfedezett 158 új aszteroidának, azok közül is 119 Apollo-típusúak közé tartozik. Ez utóbbiak olyan objektumok, amelyek a Föld pályáját a Naphoz legközelebbi ponton keresztezik, de saját útvonaluk jócskán messzebbre elér – írja az IFLScience cikke.
Ezt is olvasd el! Ennyi esélyünk lenne egy Föld felé tartó aszteroida elpusztítására a tudósok szerint
A szakemberek egyre hamarabb és precízebben tudják előre jelezni a potenciálisan veszélyes aszteroidákat. Igaz, néha a figyelmeztetések csak percekkel korábban érkeznek. Január 21-én hajnalban egy meteor becsapódását látták sokan Németország fölött, amelyet mindössze 75 perccel a légkörbe való érkezése előtt vettek észre tudósok.
Aki követné szeretné élőben a 2024 BJ névre keresztelt aszteroida útját, az alábbi linken található streamen megteheti január 27-én.