Az Alzheimer-kór és más típusú demenciák hosszú évtizedek óta foglalkoztatják a tudósokat. Ez nem meglepő, hiszen a betegség kialakulásának pontos okait még mindig csak részben értjük, és a diagnózis sokszor csak akkor születik meg, amikor már túl késő hatékonyan beavatkozni.
Az Alzheimer-kór az egyik legtöbbet vizsgált szellemi hanyatlás, melynek korai felismeréshez olyan megbízható biomarkerekre lenne szükség, melyek könnyen felismerhetők és beazonosíthatók.
Még több érdekesség! Életünk során 2 olyan pont is van, amikor felgyorsul az öregedésünk
A Science Alert beszámolója szerint egy új-zélandi kutatócsoport úgy találta: az egyik ilyen éppen a szemünk mélyén rejtőzik.
A portál által idézett kutatásban a University of Otago kutatói 938, 45 éves ember szeméről készült felvételeket és kognitív teszteredményeket vizsgáltak összehangoltan.
A figyelem középpontjában a retina idegrost rétege és az ott futó mikrovérerek – különösen az arteriolák és venulák – álltak.
Az idegrostok ebben az esetben azért rendkívül fontosak, mert ezek továbbítják a látási ingereket az agy felé.
A tudósok szerint a szemünkben zajló események tükörképei lehetnek az agyi folyamatoknak
Photo by Hadis Safari on UnsplashA portál emlékeztet, hogy a retina és az agy közötti kapcsolat régóta foglalkoztatja a tudósokat, aminek egyszerű oka van. A szakértők ugyanis azt feltételezik, hogy a retina és az agy közti közvetlen kapcsolat akár azt is eredményezheti, hogy a szemünkben zajló változások tükörképei lehetnek az agyi folyamatoknak is.
Ezek az erek a szervezet keringési rendszerének részei, és ami a szemben történik, az gyakran tükrözi az agyban zajló folyamatokat is
– idézi a Science Alert a kutatást vezető pszichológust, Ashleigh Barrett-Youngot.
A vizsgálat eredményeiből az derült ki, hogy
a retina mikrovaszkuláris egészsége sokkal erősebb előrejelzője volt a demencia kockázatának, mint az idegrostréteg.
A csapat azt találta, hogy a demencia kockázati pontszáma általában magasabb volt azoknál az embereknél, akiknél szűkebb arteriolák szállítják a vért a szívből, de szélesebb venulák, vagyis miniatűr vénák kapják a kapillárisokból a vért.
Ezt is olvasd el! Csökkentheti a demencia kockázatát, ha naponta fogyasztunk zöld teát
A kutatás eredményeit ugyan egyelőre nem fogják felhasználni a gyakorlatban, de a szakértők szerint az eredmények jól mutatják, hogy