Ismerjük meg a kiváltó okokat!
Az allergia az év különböző időszakaiban jelentkezhet, attól függően, hogy hol élünk, és mire vagyunk allergiásak. A szezonális allergiák általában akkor jelentkeznek, amikor az immunrendszer túlreagálja a környezetben lévő allergének, köztük a pollenek jelenlétét. A növények az év különböző időszakaiban termelnek polleneket: például a fák pollenszezonja kora tavasszal van, míg a fűpollenek nyáron, a parlagfű pollenje pedig ősszel okozza a legtöbb allergiás tünetet.
Ha azonosítjuk, hogy milyen típusú pollenekre vagyunk érzékenyek, akkor kiszámíthatjuk, hogy körülbelül mikorra várható az allergia kialakulása, és elkezdhetünk lépéseket tenni a tünetek kezelésére.
Legyünk felkészültek! – akár egy alkalmazással, weboldallal
Számos olyan alkalmazás áll rendelkezésre, amely segít nyomon követni a magas pollenszámot. Ilyen a nálunk is elérhető a Plue Labs, az Air Quality & Pollen vagy a Breezometer, amely valós idejű pollentartalmat és levegőminőséget mutat, Magyarországra vonatkozóan is.
Ez is érdekelhet: 5 probiotikus élelmiszer az egészséges bélrendszerhez
Immunerősítő teák
Az igazi teákat (fekete, fehér, zöld és oolong) mind a Camellia sinensis teacserje különböző változataiból állítják elő. Ezek a növények gyulladáscsökkentő antioxidáns hatású vegyületeteket tartalmaznak, sok teában ráadásul C-vitamin, cink és quercetin is található, amelyek képesek enyhíteni az allergiás tüneteket.
A legjobbak:
- kurkuma
- gyömbér
- csalán
- echniacea
- eucalyptus
- rooibos
- kerti izsóp
- csipkebogyó
- kamilla
Vazelin
A vazelin istenáldása lehet, ha száraz az ajkunk, a szemhéjunk vagy repedezett a bőrünk. Segíthet az orrunk megnyugtatásában és védelmében is. Kenjük be vele mindkét orrlyukat, hogy enyhítse a fájdalmat, és felfogja az orrjáratokba kerülő polleneket.
Olvasd el ezt is! A varázsgomba a mentális egészség megmentője lehet?
Óvatosan az ablakokkal
Napsütés és kék égbolt? Természetes, hogy ki akarjuk nyitni az ablakainkat, ám sajnos ezzel a bosszantó allergéneket is beengedhetjük. Próbáljuk meg elkerülni az ablakok kinyitását a pollencsúcs idején legalább a késő reggeli és késő délutáni órákban, valamint csukjuk be őket éjszakára is. Olyan esetben pedig, amikor magas pollentartalmú levegőre megyünk ki, ne legyünk restek akár a pollenszemcsék kiszűrésére arcmaszkot használni.