macska

Génszerkesztéssel hoznának létre hipoallergén macskákat

Sokan szenvednek macskaallergiától. Számukra két opció létezik: vagy távolról elkerülik a macskákat, hiába szeretnének tartani egyet, vagy az allergiás tünetek mellett is bevállalják a cicatartást. Egy kutatócsoport most az ő életüket könnyítené meg.

Az elmúlt néhány évben sok szó esett arról, hogy a CRISPR (baktériumok genomjában található rövid, ismétlődő DNS-szakaszok neve - a szerk.) génszerkesztés alkalmazása veszélyeket rejt magában az emberi csírasejteken – a reproduktív sejteken, amelyek a test minden más sejtjének DNS-ét meghatározzák.

A CRISPR-babák gondolata (amennyire tudjuk, hipotetikus, kivéve a kínai tudós, He Jiankui esetét, aki ikerlányok DNS-ét szerkesztette, hogy őket és utódaikat immunissá tegye a HIV-vel szemben) mindenféle etikai kérdéseket vet fel, kezdve az „istenjátéktól" és a gazdagok és szegények közötti egészségügyi olló nyílásáig.

Amiről azonban még nem hallottunk sokat, az a CRISPR-macskák. És mint kiderült, a cicák DNS-ének szerkesztése körül közel sem merül fel annyi etikai kérdés, különösen, ha ez azt jelenti, hogy több ember is élvezheti a társaságukat.

A SingularityHub számolt be arról a tudóscsoportról, akik azon dolgozna, hogy hipoallergén macskákat hozzanak létre úgy, hogy a genomjukat úgy módosítják, hogy eltávolítanak egy olyan fehérjét, amely az embereknél allergiát okoz.

Shutterstock

Az allergiás tüneteket sokan ismerik: a szemviszketés, könnyezés, orrdugulás, légzési nehézségek stb. A tüneteket az allergének okozzák, amelyek a szervezet számára idegen molekuláris struktúrák, amelyek az érzékeny immunrendszert védekező válaszreakcióra késztetik, és ugyanúgy megtámadják az allergéneket, mintha egy vírust támadnának meg.

Az immunrendszer antitesteket kezd termelni az allergének elpusztítására, ezek az antitestek pedig a fehérvérsejteket hisztaminok felszabadítására késztetik. A hisztaminok gyulladást okoznak, és reakciókat katalizálnak, hogy megpróbálják az allergéneket eltávolítani a szervezetből, legyen szó tüsszentésről, köhögésről, könnyező szemekről vagy viszkető bőrről.

Ez lényegében egy hosszú láncreakció, amelynek célja, hogy megvédjen minket, de elég nyomorúságos érzés.

A macskák fő allergénje egy Fel d 1 nevű fehérje, amelyet nyál- és bőrmirigyeiken keresztül választanak ki. Az emberek 10-20 százalékának immunrendszere nem is szereti a Fel d 1-et. A megoldás – legalábbis egy tudóscsoport szerint – az, hogy a macskákból kivonják ezt a fehérjét.

Az InBio biotechnológiai cég egyik csapata a múlt héten publikált egy tanulmányt a CRISPR Journal című folyóiratban, amely részletesen ismerteti a kutatást azon gének körül, amelyeket szerkeszteniük kellene ahhoz, hogy kiiktassák az allergiát okozó fehérjét.

Szekvenálták 50 háziasított macska DNS-ét, és összehasonlították 8 különböző vadmacskafaj DNS-ével; ennek célja egyrészt annak megállapítása volt, hogy melyik gén felelős a Fel d 1 fehérje létrehozásáért, másrészt annak kiderítése, hogy a macskáknak szükségük van-e a génre a túléléshez – vagyis, hogy az alapvető szerepet játszik-e az egészségükben.

A kutatócsoport két gént talált – a CH1 és a CH2 – , amelyek a Fel d 1 termelését kódolják, és egy génszerkesztő segítségével ezeket végül a macskasejtekből törölték. A tanulmányból kiderült, hogy a szerkesztés hatékonyan megszüntette a Fel d 1 fehérjét, a kutatók pedig megjegyezték, hogy a géneltávolításnak nem voltak azonnali negatív mellékhatásai.

A kutatócsoport a technikát most tovább fejlesztené, és a végső céljuk, hogy olyan kezelést fejlesszenek ki a macskák számára, amelynek során a CRISPR-terápia beadása azt eredményezné, hogy a macskák szervezete nem termel több Fel d 1 gént, ezáltal pedig hipoallergénné válnának.

Egy ilyen kezelés a kutatók szerint megkönnyíteni a macskaallergiában szenvedőknek életét, és a jövőben az allergia nem lenne akadály, ha valaki macskatartásra adná a fejét.


A figyelmetekbe ajánljuk