Nagyon különleges aligátor látta meg a napvilágot egy floridai hüllőparkban. A fehér színű példány a leucizmusnak köszönheti a megszokottól eltérő külsejét, amely egy, az albinizmushoz hasonló pigmenthiány-zavar. A most született aligátorbébin kívül még hét hozzá hasonló egyed él a világon.
A nemrég született aligátor súlya jelenleg mindössze 96 gramm, míg mérete 49 centiméter. A paklikártya-nehézségű ragadozó azonban nem sokáig marad ekkora, ő és testvére is – aki mindenféle rendellenesség nélkül született – már rendszeresen lakmároznak a speciálisan nekik összeállított étrendjükből, amely falatnyi csirkedarabokat is tartalmaz.
Ezt is olvasd el! Két háborút is túlélt a szomszédban a legidősebb aligátor
Hihetetlenül különleges állatok ők a hüllők világában, így nagyon vigyázunk a biztonságukra. Azt tervezzük, hogy a jövő év elején kiállítjuk őket, hogy a vendégek saját szemükkel láthassák, tanulhassanak róluk, valamint beléjük szeressenek, ahogy mi is tettük már a legelső percben
– nyilatkozta Mark McHugh, a Gatorland hüllőpark elnök-vezérigazgatója.
A fehér színű hüllő a leucizmusnak köszönheti a színét. Ez egy nagyon ritkán előforduló mutáció, amelyben a pigmentáció mértéke csökken, de nem hiányzik. Néha összetévesztik az albinizmussal, persze tévesen: míg az albinizmus a melanintermelő sejtek hiányának következménye, addig a leucizmus csak bizonyos mértéig jelenti a pigmentáció hiányát, amely például az állat szemére már nem hat ki.
Az albínó egyedek főként rózsaszín, a leucisztikus állatok leggyakrabban pedig kék vagy sötét színű szemmel születnek.
Bár az albinizmus sem túl gyakori a természetben, a leucizmussal élő állatok még ritkábbak. Az újszülött mindössze a nyolcadik ilyen példánya fajtájának, amelyet meg is örökítettek. A Gatorworldben még három másik hozzá hasonló fehér aligátor él, így a vidámpark rendelkezik a világ legnagyobb leucisztikus hüllőgyűjteményével az IFLScience cikke szerint.
Ez is érdekelhet: Drága a sertéshús, ezért inkább krokodil kerül a vacsoraasztalra
A mostani eset pedig teljesen egyedülálló McHugh szerint:
36 évvel ezelőtt fedeztek fel először egy fészket leucisztikus aligátorokból a louisianai mocsarakban. A mostani alkalom azóta az első, hogy ilyen élőlény születését jegyezték fel.
Ugyanakkor ilyen színekkel még ragadozóként sem a legszerencsésebb létezni a vadonban, a természetben történő rejtőzködést és ezáltal a táplálékszerzést ez a különleges külső ugyanis igencsak megnehezíti.
Az orlandói hüllőpark újdonsült lakói miután csillagos ötöst kaptak a legutóbbi egészségügyi vizsgálatukon, már csak arra várnak, hogy a közösségi médiában indított szavazáson a felhasználók eldöntsék, milyen névre is hallgassanak majd.