Jonathan, a Szent Ilona-szigeten élő aldabrai óriásteknős születését 1832-re teszik a tudósok. A lassan két évszázados hüllő 141 éve került át a Seychelle-szigetekről mostani lakhelyére, ahol már helyi hírességnek számít.
Bár pontos születési dátuma ismeretlen, a becslések szerint Jonathan 1832 körül láthatta meg a napvilágot. Születésnapját hivatalosan december 4-én ünneplik, ezt a napot a tavalyi kerek, 190. évforduló alkalmából Nigel Phillips, a terület kormányzója jelölte ki.
Ezt is olvasd el! A teknősök a páncéljuk miatt élnek ilyen sokáig
Az Egyesült Királyság fennhatóságához tartozó Szent Ilona-szigeteken a teknős 141 éve, azaz 1882 óta él, amikor a kis dél-atlanti sziget kormányzójának ajándékaként megérkezett. Azóta is a kormányzói rezidencia területén tölti mindennapjait.
A teknős manapság már a helyi pénzforgalomban is fellelhető, az ötpennys érme hátoldalán ugyanis ő látható.
Híre a Guinness Rekordok Világszervezetéhez is eljutott, akiktől több díjat is kapott: a legidősebb ismert élő szárazföldi állat és a valaha volt legidősebb teknős titulusa is az övé. A szervezet megjegyezte:
Jonathan életkorának becslése azon a tényen alapul, hogy teljesen kifejlett, tehát legalább 50 éves volt, amikor 1882-ben a Seychelle-szigetekről Szent Ilona szigetére érkezett. Minden valószínűség szerint még idősebb, mint gondolnánk.
A true honour to meet 190 year old @Jonathan_onStH on Saint Helena.\n\nWe spoke about: \n\n\ud83e\udd1d - The strong bond between the UK and St Helena.\n\ud83d\udc22 - Protecting wildlife and biodiversity.\n\ud83c\uddf8\ud83c\udded - Promoting St Helena overseas using a rigorous tourism campaign based on Jonathan.— (@)
Magánéletét is övezték érdekességek: egy ingerlékeny időszak után 1991-ben Jonathant megajándékozták egy társsal, akivel bensőséges kapcsolatot alakított ki, ám utódjuk sokáig nem született. 26 évvel később meg is találták a magyarázatot erre, amikor szerelmi partnerét – Fredericát – alaposabban megvizsgálták. Ekkor kiderült, hogy ő is hímnemű.
Ez is érdekelhet: Majd százezer teknős kelt ki egyszerre Brazíliában
Bár Jonathant már régóta ráncok borítják, mostanra pedig már szürkehályogtól megvakult, illetve a szaglása is hiányzik, gondozói szerint remek étvággyal bír. Kedvenc ételei közé sorolható az uborka, a sárgarépa, a káposzta és az alma.
Matuzsálemi kora azt jelenti, hogy Jonathan már 9 emberöltőnyi földi évet élt meg, de még így sem találkozott szigetének másik leghíresebb lakójával, Napóleonnal, aki 1815-ben érkezett meg a szigetre, ahol hat évvel később meg is halt.