összetört váza a földön

Van, hogy a jószándék, máskor a figyelmetlenség miatt sérülnek meg a műtárgyak

5 alkalom, amikor egyetlen mozdulattal milliós műtárgyakat tettek tönkre

„Kérjük, ne nyúljanak a kiállított tárgyakhoz!” – szinte minden múzeumban ez az első szabály, amit azonban nem mindenki tart be. Vannak, akik teljesen véletlen, míg mások puszta meggondolatlanságból tesznek tönkre évszázados, felbecsülhetetlen értékű műkincseket.


Venus Vitrix (Antonio Canova, 1808)

2020-ban egy osztrák turista Antonio Canova híres szobrát, a neoklasszikus Venus Victrixet találta a lehető legjobb helyszínnek egy szelfire. Az olasz Antonio Canova Múzeumban a férfi ráült a több mint kétszáz éves gipszszoborra, ezzel letörve annak lábujjait.

A férfi a kamerafelvételek tanúsága szerint észlelte a kárt, de nem zavartatta magát és egyszerűen elsétált. A rendőrség végül a jegyvásárlása alapján tudta azonosítani, ő később bocsánatot kért, és felajánlotta, hogy fizeti a helyreállítás költségeit.

Statua dei due Ercole (Ismeretlen művész, 18. század)

2016-ban két turista mászott fel a Statua dei due Ercole nevű, nagyjából 300 éves márványszoborra Olaszországban, Cremona városában; természetesen azzal a céllal, hogy szelfit készítsenek. A szobor egyik alakjának koronájára akaszkodtak fel, ami – ellenére annak, hogy 150 kilót nyomott – leszakadt és darabokra tört.

A károk miatt az esetet végül komoly vandalizmusnak minősítették, és szakértők bevonásával kezdték meg a helyreállítást.

Ecce Homo (Elías García Martínez, 1930-as évek)

A világ talán leghíresebb félresikerült restaurálása 2012-ben történt Spanyolországban, Borja városában.

Cecilia Gimenez, egy 80 éves helyi asszony ugyanis saját kezűleg próbálta helyreállítani a Ecce Homo című freskót, miután az a templomi nedvességtől kissé megkopott.

A felújítás olyannyira borzasztóra sikeredett, hogy egy pillanat alatt világhírt szerzett mind az idős asszonynak, mind pedig az addig teljesen ismeretlen képnek. Mémek milliói születtek a félresikerült restaurálásról, amit alapvetően a jó szándék vezérelt.

Qing-dinasztiabeli vázák (1600-as évek)

Nick Flynn 2006-ban a cambridge-i Fitzwilliam Múzeumban járt, amikor hatalmas szerencsétlenségére megbotlott saját cipőfűzőjében, és a zuhanása során három Qing-dinasztiabeli vázát tört össze. A több száz éves darabok egy ablakpárkányon álltak, értékük pedig meghaladta a 100 ezer dollárt. A látogató sértetlenül megúszta, a porcelánok viszont több mint 400 darabra törtek szét.

Szürke, narancssárga gesztenyén, 8. sz. – (Mark Rothko)

2025 áprilisában a rotterdami Boijmans Van Beuningen Múzeumban egy látogatás során egy gyermek kíváncsiságból megérintette Mark RothkoSzürke, narancssárga gesztenyén, 8. sz. című festményét.

A híres művön apróbb karcolások keletkeztek az alsó festékrétegben, mivel nem volt megfelelően lakkozva. Bár

a kár csak felületi volt, a múzeum szakemberei restaurálást terveznek – a több tízmillió dollárt érő alkotás pedig várhatóan hamarosan újra látható lesz.

A figyelmetekbe ajánljuk