Fabergé-tojás

Az 5 legértékesebb Fabergé-tojás, aminek az árától leesik az állunk

Eredetileg az orosz cárok gazdagságát szimbolizálták, ám a kézzel készült, drágakövekkel kirakott Fabergé-tojások a mai napig az ötvös- és aranyművesség művészetének legmagasabb szintjét jelentik. Most megmutatjuk a valaha készült legértékesebb darabokat.


A Fabergé-tojás története eredetileg Peter Carl Fabergé francia származású orosz ékszerész nevéhez fűződik, aki 1885 és 1916 között készítette a drágakövekkel kirakott, különleges dísztojásokat. A legelső darabot III. Sándor orosz cár megrendelésére alkotta meg, aki húsvéti ajándéknak szánta felesége, Dániai Marija Fjodorovna számára. A nagyjából 10 centiméteres dísztárgy annyira elnyerte a cárné tetszését, hogy onnantól kezdve Fabergének minden évben készítenie kellett egyet. Végül mindegyik darab egyedi tematikával és külalakkal rendelkezett. A hagyományt III. Sándor fia, II. Miklós cár is folytatta, feleségét, Hesseni Alekszandra Fjodorovna orosz cárnét és anyját minden évben meglepte egy-egy különleges darabbal. Az évek során összesen 52 tojás látott napvilágot, melyek mindegyike hihetetlenül aprólékos kidolgozással készült.

Fabergé ékszerüzlete ez idő alatt virágzott, a tojások megvalósításán pedig idővel tucatnyi ötvös munkálkodott. Összesen ötven darabot kapott a cári család. Egyetlen darab általában egy év, néha két év alatt készült el. Az idők során a politikai konfliktusok hatására a tojások nagy része elkeveredett, 2006-ban például már csak 21 tojást tartottak számon Oroszországban.

Babérfa

A tojást – melyet 1911-ben ajándékozta anyjának II. Miklós cár – a Fabergé hivatalos honlapja szerint egy 18 századi énekesmadár-doboz ihletett. A babérfára hasonlító tojás külsejét elvileg 325 db nefritből készül babérlevél borítja, ezen kívül 110 apró, fehér zománcvirág, 25 gyémánt, 20 rubin és 53 gyöngy és 219 darab rózsacsiszolt gyémánt díszíti. A tojás érdekessége, hogy egy apró, gyümölcsnek álcázott kar elforgatásával a tetején lévő levelek kinyílnak és a belsejéből egy énekesmadár bújik elő, aki énekel, csapkod néhányat a szárnyával, pördül egyet, majd visszabújik a belsejébe.

A becsült ára 15 millió dollár, ami nagyjából 5,5 milliárd forintnak felel meg. Jelenleg a szentpétervári Fabergé Múzeumban található.

Téli tojás

A dísztárgyat szintén II. Miklós cár rendelte édesanyja számára 1913-ban. A koncepció szerint teljesen áttetsző anyagokból készült, így egy olvadó jéghegyre emlékeztet. A szerkezet drágakő minősítésű gyémántot tartalmaz, a zsanérokat szegélyező pereme platinából készült, amely egy cabochon holdkőhöz csatlakozik (a hátulján a 1913-as évszám olvasható). A tojás függőleges irányba nyílik, a belsejében egy 8,2 cm magas kosárka rejlik, melyen demantoid gránátból és nefritből készült levelek és virágok pihennek. Érdemes alaposan szemügyre venni a platinából és gyémántokból megalkotott kosárkát, mivel azt Fabergé ötvöse saját kezűleg fonták.

A tojás becsült értéke 15,6 millió dollár, ami nagyjából 5,7 milliárd forintnak felel meg. A megtekintése jelenleg nem lehetséges, mivel egy magángyűjtemény részét képezi.

Birodalmi koronázási tojás

Az összes tojás közül az 1897-ben készült a legismertebb és legikonikusabb. II. Miklós cár kérésére készült. Érdekesség, hogy ez a tojás volt az első, amely egy politikai eseményt – a cárnő május 26-ai moszkvai érkezését, valamint a koronázásuk napját szimbolizálta. A jellegzetes, díszes tojás külsejét a cárné ceremónián viselt palástja ihlette, amelynek alapját többszínű arany, valamint guilloche és fekete zománc adta. A külsejét mindemellett gyémántokból kirakott kétfejű sasok díszítik, amik a jellemzően az uralkodók által viselt aranybrokátok mintáit idézik. A tojás felső részén még egy rózsa csiszolású gyémánt is helyet kapott, amin a cárné monogrammja olvasható: az „A“ betű gyémántból, az „F“ rubinból készült.

Természetesen ez is rejteget egy izgalmas elemet a belsejében: a királynőt a koronázásra szállító hintó kocsi pontos másolatát. A vörös zománcból és gyémántból készült replika ugyanolyan nyitott ajtókkal, kerekekkel, összecsukható lépcsős rendszerrel és lengéscsillapítókkal rendelkezik, mint az eredeti, ráadásul a 10 cm-es változat tetején egy miniatűr korona is helyet kapott.

A becsült ára 18 millió dollár, ami nagyjából 6,6, milliárd forintnak felel meg. Jelenleg a szentpétervári Fabergé Múzeumban található.

Rothschild-tojás

A széles körben elterjedt népszerűségének köszönhetően egy idő után Fabergé-tojásokat nemcsak a cárok, hanem a nemesség tagjai is beszereztek. Ilyen ritkaságnak számít a Rothschild-tojás is, ami eredetileg 1902-ben, Béatrice de Rothschild megrendelésére készült, aki jövendőbeli sógornőjének, Germaine Halphennek szánta ajándékba. A darabot elsősorban a csillogó, rózsaszínű zománc teszi különlegessé. Arany és ezüst felhasználásával készült, emellett gyémántokkal, gyöngyökkel van kirakva. Érdekesség, hogy az elején egy analóg óra díszeleg. A tojást Fabergé úgy álmodta meg, hogy minden órában egy drágakövekkel kirakott kakas jelenjen meg a tetején, ami szárnyait csapkodja és fejét billegeti 15 másodpercig.

A becsült értéke 25 millió dollár, ami nagyjából 9,2 milliárd forintnak felel meg. 2014-ben Vlagyimir Putyin a Rothschild-tojást Oroszország legnagyobb és leghíresebb múzeumának, az Ermitázsnak ajándékozta annak 250. évfordulója alkalmából.

Third Imperial (harmadik császári) tojás

A legdrágább értékre becsült Fabergé-tojás nem más, mint az a darab, amit III. Sándor cár rendelt Dániai Marija Fjodorovna cárnőnek. A tojás 18 karátos tömör aranyból készült, a szerkezetét kézzel megmunkált gyémántok és zafírok díszítik. A tojást alátámasztó lábak pedig aranyszínű oroszlánkarmokra hasonlítanak. Az ékszer stílusa a korai francia neoklasszicizmus korszakát idézi. A tojás közepén egy gyémántcsat található, ami gombként funkcionál: benyomva a tojás szétnyílik és a Vacheron Constantin luxusmárka egyik női órája bukkan fel.

Sokáig azt hitték, hogy a tojás az évek során megsemmisült vagy elveszett, végül 2011-2012 környékén bukkant rá egy bolhapiacon egy amerikai ócskavas-kereskedő. A hírek szerint azóta egy magángyűjtemény részét képezi, a becsült ára pedig eléri a 33 millió dollárt, ami forintra átszámítva több mint 12 milliárdnak felel meg.

(Forrás: Fabergé, Prestige)

A figyelmetekbe ajánljuk