Tate múzeum kiállítása

Tate múzeum kiállítása

Luxusingatlant is vehetnénk a világ 5 legdrágább festményének árából

A művészettörténet legnagyobb alkotóinak munkái általában felbecsülhetetlen eszmei értékkel rendelkeznek, ám a műgyűjtők sok esetben hajlandók súlyos dollármilliókat is kifizetni azért, hogy saját maguknak tudhassanak festményeket. Nemrég a legdrágább ruhákról írtunk, melyek aukción keltek el, most összegyűjtöttük az 5 legdrágább festményt.


Leonardo da Vinci – Salvator Mundi

Leonardo da Vinci \u2013 Salvator Mundi

Fotó: lya S. Savenok/Getty Images for Christie's Auction House

1499 és 1510 között festette a világ legdrágább festményét Leonardo da Vinci, amely 2017-es New York-i Christie’s aukciós ház elárverezésekor 450,3 millió dollárért (több mint 161,2 milliárd forint) kelt el. A cím jelentése Jézus Krisztusra utal, akit jellegzetes módon ábrázol a művész: reneszánsz ruhában jobb kezét áldásra emeli, míg bal kezében az országalmát tartja. A festményt sokáig elveszettnek hitték, miután ellopták a Nápolyi San Domenico Maggiore templomból. Kalandos története van, ugyanis egy ideig másolatnak gondolták, majd egy restaurálás során hitelesítették, miszerint ténylegesen da Vinci munkájáról van szó. Nem lehet hivatalosan tudni, hogy ki vásárolta meg 7 évvel ezelőtt, a tulajdonos ugyanis az aukció során névtelen maradt, ám a hírek szerint kulturális miniszterén keresztül Szaúd-Arábia trónörököse, Mohammed bin Szalmán Al Szaúd sejk fizette ki a brutális összeget.

Willem de Kooning – Interchange 

Willem de Kooning 1955-ben festette egy sorozat részeként az absztrakt expresszionista Interchange (Váltakozás) című festményét, melyet 2015-ben Kenneth Griffin vásárolt meg 300 millió dollárért (közel 107,5 milliárd forint). Abban az évben de Kooning alkotása volt a legdrágábban elkelt festmény a világon. Habár absztrakt a festmény, a közepén mégis kivehető egy női alak. Az Interchange fontos pillanata a művészettörténetnek, hiszen része a II. világháború után elterjedő irányzatnak, de jól reprezentálja Kooning szembetűnő stílusát is, aki gyakran keverte az absztrakt és figuratív elemeket. A szóban forgó festmény a fenti Instagram-bejegyzés 6. képe.

Paul Cézanne – Kártyajátékosok

Paul Cézanne Kártyajátékosok című festménye egy, az 1890-es évek elején készített és öt darabból álló sorozat egyike. A festmény fontos művészettörténeti alkotásnak számít, hiszen a 19. századi impresszionizmus és a 20. század népszerű avantgárd mozgalom, a kubizmus fordulójában készült. A sorozat a Franciaországban élő Provence-i parasztokat ábrázolja kártyázás közben. A festő szerette a mindennapi élet egyszerűségét vászonra vinni. Technikájának és egyszerűsített formáinak köszönhetően a modernizmus előfutárának tekinthetjük. A festményt 2011-ben vásárolta meg 250 millió dollárért (89,5 milliárd forint) Quatar királyi családja.

Paul Gauguin – Mikor házasodsz meg? 

Paul Gauguin 1892-ben készítette Mikor házasodsz meg? című képét, melyet a művész munkásságának legfontosabb darabjaként tartanak számon a művészettörténészek. A kép Tahitin készült, amikor Gauguin először látogatott Francia Polinéziára. Eredeti címe tahitiül van: „Nafea Faa Ipoipo“. Az élénk színekkel tarkított és éles határokkal megfestett kép technikai megoldásai jelzik, hogy Gauguin búcsúzik az impresszionizmustól, és egyre inkább a szimbolizmus irányzat felé veszi az irányt. A festményen két szigetlakó lányt láthatunk, valamint a háttér a festő rajongását jelzi Tahiti kultúrája és természeti érintetlensége iránt. 2015-ben egy gyűjtő nagyjából 210 millió dollárért (nagyjából 75,1 milliárd forint) vásárolta meg, így abban az évben Paul Gauguin alkotása lett a legdrágábban elkelt festmény.

Jackson Pollock – 17A szám

Jackson Pollock absztrakt impresszionista festménye 1948-ban készült. A műalkotás tökéletes példája saját korának forradalmian új, jellegzetes technikájának, mivel ecsetvonások helyett csepegtetéses módszert használt. A 17A számú kép vibráló, élénk színeivel mély és komplex alkotás lett, az elkészítési technika maga lett a festmény fő témája. A folyamat közben kialakult ritmusra, mozdulatra és kifejezésre fókuszált. A festmény 2016-ban kelt el privát úton, 200 millió dollárért (71,6 milliárd forint)

(Források: Forbes India, Jackson Pollock org., Forbes)

A figyelmetekbe ajánljuk