100 évet vissza a történelemben? Ez a fajta recesszió kit is szolgál?
A háború kitörése óta folyamatosan érkeznek a közösségi médiában a rasszizmusról és a határon tapasztalható diszkriminációról szóló, első kézből származó beszámolók és nyugtalanító felvételek.
Ennek következtében szólalt fel Muhammadu Buhari nigériai elnök hétfőn, az államház közleményében pedig a következőket olvashatjuk:
Mindenkinek, aki konfliktushelyzetből menekül, az ENSZ-egyezmény értelmében ugyanolyan joga van a biztonságos átutazáshoz. Az útlevél vagy a bőrszínnek nem szabadna számítania. Az ukrán rendőrség és biztonsági személyzet viszont nem így tesz, ugyanis megtagadta a nigériaiak felszállását az ukrán-lengyel határ felé tartó buszokra és vonatokra.
Illetve futótűzként terjed a közösségi médiában egy videó, amelyben egy nigériai anyát kisbabájával együtt filmeztek le, amint fizikai erőszakkal kényszerítik arra, hogy átadja a helyét egy másik személynek. Külön beszámolók szólnak arról is, hogy lengyel tisztviselők egyszerűen megtagadják a nigériai állampolgárok belépését Lengyelországba.
A BBC újságírója, Stephanie Hegarty is beszámolt a határokon tapasztalható diszkriminációról és rasszizmusról. Egyik tweetjében például egy nigériai orvostanhallgatóról írt, aki hét órán keresztül várt az ukrán-lengyel határon az átkelésre, a határőrök pedig nemes egyszerűséggel csak annyit mondtak neki, hogy fáradjon a sor végére és engedje át először az ukránokat.
A Nigerian medical student at Poland/Ukraine border (Medyka-Shehyni) told me she has been waiting 7hrs to cross, she says border guards are stopping black people and sending them to the back of the queue, saying they have to let 'Ukrainians' through first.
— Stephanie Hegarty (@stephhegarty) February 26, 2022