5. Tizenkét dühös ember (1957), IMDb: 9/10 – 873 ezer értékelés alapján
A legjobb filmek között az ötödik helyen egy több mint hatvan éve készült alkotás kapott helyet, aminek az értékéből semmit nem von le az idő múlása, hiszen a filmrajongók még mindig lebilincselőnek tartják. Ebben persze semmi meglepő nincs, mivel a kamaradráma-jellegű, egy esküdtszék működését bemutató, másfél órás alkotás olyan néma, fojtogató feszültséggel operál, ami az első perctől kezdve a székbe szegezi a nézőket.
A történet szerint a címben is szereplő tizenkét esküdt közül tizenegyen ugyanazt gondolják egy halálos ítélettel járó bírósági ügy kapcsán, csupán egyetlenegy esküdt tartja ártatlannak a vádlottat. Spoilerezni véletlenül sem szeretnénk, de azt elárulhatjuk, hogy a film legkevésbé sem magáról az ítéletről szól: sokkal inkább a meggyőződéseinkről, az előítéleteinkről, a hitünkről és arról, hogy ítélkezünk mások felett anélkül, hogy bármit tudnánk róluk.
4. A Keresztapa II. (1974), IMDb: 9/10 – 1,4 millió értékelés alapján
Francis Ford Copolla a hollywoodi rendezőzsenik között is kiemelkedik, hiszen egyszerre volt képes látványos, akciódús filmeket készíteni, miközben rendkívül érzékeny mutatta be a szereplők motivációit, érzéseit és vágyait. Ezt a kettőt ötvözte tökéletesen a Keresztapában is, aminek a folytatása a negyedik helyet szerezte meg a legjobbra értékelt filmek listáján, bár sok olyan rajongó van, aki szerint a második rész sokkal jobban sikerült, mint az első.
Az alkotás népszerűségét az is magyarázhatja, hogy egyszerre két történet zajlik a szemünk előtt: az egyikben valóban a Keresztapa folytatását látjuk, a másikban viszont az egyik főszereplő, a Robert De Niro által alakított Vitto Corleone történetét ismerhetjük meg.
Érdekes, de Copolla annyira nem hitt a film sikerében, hogy egy beszédében elárulta, hogy amikor felvetették neki a folytatás ötletét, ő szinte azonnal elutasította.
A Keresztapának folytatást készíteni garantált bukást jelent, és mindent elveszíthetek, amit eddig sikerült elérnem. Örülök neki, hogy megpróbáltam
– mondta Copolla.
Ajánljuk figyelmedbe! Ezek voltak 2024 eddigi legjobb filmjei
3. A sötét lovag (2008), IMDb: 9/10 – 2,9 millió értékelés alapján
A csillagok tökéletes együttállása kellett ahhoz, hogy a 2008-ban bemutatott Batman-film legyen minden idők legjobb szuperhős mozija. Először is szükség volt az elképesztő akciójeleneteket megálmodó rendezőre, Christopher Nolanre, aki legalább ugyanannyira figyelmet szentelt a film látványos jeleneteire, mint a karakterek személyiségfejlődésére. Ezen felül pedig a két főszereplő, Christian Bale Batmanként és Heath Ledger Jokerként azok, akik elviszik a hátukon az alkotást.
Az örök ellenségek közti feszültség szinte tapintható a képkockákon, miközben elsősorban a Ledger által alakított Joker az, akinek olyan arcát ismerhetjük meg a film során, amilyet eddig nem láttunk. Az ausztrál színész tragikus halála – ami a film bemutatója előtt pár hónappal történt – pedig szomorú, különös fénytörésbe helyezi a filmben látható karaktert. Olyannyira, hogy
Ledger a halála után poszthumusz Oscar-díjat is kapott az alakításért.
Ez is érdekelhet! Túlértékelt klasszikusok? A 8 legjobb Oscar-győztes film az IMDb szerint
2. A Keresztapa (1972), IMDb: 9.2/10 - 2 millió értékelés alapján
Ha valaki nem értené, hogy mitől korszakos zseni Francis Ford Copolla, annak mindenképpen érdemes rászánni közel három órát A Keresztapára. A filmet annak idején 11 Oscar-díjra jelölték, amiből hármat sikerült is bezsebelnie. Nehéz bármit is mondani erről az alkotásról anélkül, hogy ne kezdjünk el szuperlatívuszokban beszélni.
A zenétől kezdve, a látványvilágon keresztül, Marlon Brando és Al Pacino játékáig a film minden pillanata tökéletesen átgondolt, kitalált, emberi, miközben egy olyan világba enged betekintést, amit csak a beavatottak ismerhetnek. Ez pedig folyamatosan olyan érzést kelt, mintha leskelődnénk és mintha nem is lenne szabad látnunk azokat a jeleneteket, amik pörögnek a képkockákon.
1. A remény rabjai (1994), IMDb: 9,4/10 - 2,9 millió értékelés alapján
Azt leszámítva, hogy a világ legjobb börtöndrámája valóban egy mélyen megrázó és elgondolkodtató alkotás, még magyar szála is van. A filmet ugyanis a magyar származású, de Franciaországban született Frank Ádám Darabont rendezte, a főszerepekben pedig Tim Robbinst és Morgan Freemant láthatjuk.
A Stephen King regényéből készült filmadaptáció története szerint a két rab különös barátságot köt a börtön falai között, ahol egymást segítve próbálják átvészelni a nehéz mindennapokat és tartják egymásban a reményt.
A filmet összesen 7 Oscar-díjra jelölték, amiből egyet sem sikerült hazavinnie, de az biztos, hogy örökre beírta magát a filmtörténelembe és mindig remek példaként szolgál arra, hogy kitartással és jó szándékkal bármi elérhető.