Johannes Vermeer Leány gyöngy fülbevalóval című festménye a világ egyik legismertebb alkotása, ami emberek millióit nyűgözi le. Tudósok kíváncsiak voltak népszerűségének titkára, ezért megmérték, hogyan reagál az agy a mű megtekintésekor.
A 17. századi remekműnek otthont adó hágai Mauritshuis múzeum neurológusokat bízott meg azzal, hogy mérjék meg az emberek agyi teljesítményét a portré és más ismert művek megtekintésekor. Rájöttek, hogy a látogatókat egy különleges neurológiai jelenség tartja fogva, amelyet ők „fenntartott figyelmi huroknak” neveztek el, és amely szerintük csak a Leány gyöngy fülbevalóval című festmény esetében fordul elő – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet: 5 világhírű festmény, amely titkos üzeneteket rejt
A néző tekintete automatikusan először a lány szemére, majd a szájára, onnan a gyöngyre, majd vissza a szemére szegeződik, és ez ismétlődik percekig. Ez arra készteti az embert, hogy tovább nézze a képet, mint más alkotásokat.
Figyelned kell, akár akarsz, akár nem. Szeretned kell őt, akár akarod, akár nem.
– magyarázta Martin de Munnik, a vizsgálatot végző Neurensics kutatócég munkatársa.
Az agyhullámok mérésével a tudósok azt is felfedezték, hogy a prekuneus – az agynak az a része, amely a tudatosságot és a személyes identitást irányítja – volt a legjobban stimulálva.
Ez volt az első ismert tanulmány, amely EEG és MRI agyszkennerrel mérte a műalkotásokra adott neurológiai reakciókat.
Olvasd el ezt is! Több milliárdért kelt el az elveszettnek hitt Klimt-festmény
Minél tovább nézel valakit, annál szebbé és vonzóbbá válik. Miért ezt az alkotást szeretik a legtöbben a mestertől, és miért nem a többi festményt? Talán azért, mert ez a különleges dolog van benne
– jegyezte meg a neurológus, ami a holland mester népszerűségét magyarázza.