Hummusz egy közel-keleti krém, amely főtt, pépesített csicseriborsóból készül tahinivel, citromlével és fokhagymával ízesítve. Neve arab eredetű, s nem meglepő módon csicseriborsót jelent.
Eredete
Bár a Közel-Kelet különböző részein több különböző elmélet és állítás létezik a hummusz eredetéről, a bizonyítékok nem elegendőek ahhoz, hogy pontosan meghatározzák a legelső hummusz megalkotásának helyét és idejét. Alapvető összetevőit – csicseriborsót, szezámot, citromot és fokhagymát – évszázadokon keresztül kombinálták és fogyasztották Egyiptomban és a környező országokban. Bár a regionális népek széles körben fogyasztották a csicseriborsót, és gyakran főzték pörköltekbe, a tahinivel hidegen fogyasztott pürésített csicseriborsó nem jelenik meg az Abbászidák kora előtti Egyiptomban.
A ma ismert hummuszra emlékeztető étel legkorábbi írásos receptjei a 13. században Kairóban írt szakácskönyvekben találhatók. Napjainkban, pláne az elmúlt években pedig rendkívül népszerű lett. Az elkészítése pedig egyáltalán nem bonyolult.
Hozzávalók:
- 50 dkg csicseriborsó
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 db citrom
- 2 ek olívaolaj
- 3 ek tahini
- só
Elkészítése:
A csicseriborsó konzervet kibontjuk és egy edénybe öntjük a lével együtt, majd felforraljuk. Ezután felaprítjuk a fokhagymát, valamint kifacsarjuk a citromok levét. Amikor a csicseriborsó már forr, lehúzzuk a tűzről, leszűrjük, a levét pedig félretesszük.
A csicseriborsót a fokhagymával krémesre turmixoljuk, utána pedig hozzáadjuk a citrom levét, az olívaolajat és a tahinit is. Ízlés szerint fűszerezzük. Ezután a félretett főzőléből hozzáöntünk annyit, hogy kissé hígabb legyen a krém, hiszen összefog állni. Ezután körülbelül két órára tegyük a hűtőbe pihenni. Amennyiben letelt az idő szedjük ki egy tányérra és egy kis mélyedést nyomjunk a közepébe, végül pedig kis olívaolajat öntsünk rá.