Szakértők szerint a gyümölcsök és zöldségek hagyományos megmosása nem elég ahhoz, hogy megszabaduljunk a potenciálisan káros vegyi anyagoktól, amelyeknek a termesztés során ki vannak téve.
A gyümölcsökön és zöldségeken leggyakrabban különböző gyomirtókat, gombaölőket, rovarölőket és baktériumölőket használnak
− magyarázza Jessica Shand táplálkozási szakértő, aki a heti bevásárlás részévé tette a „méregtelenítő" rutint. Bár a gyümölcsök és zöldségek héjának eltávolítása segíthet, Shand rámutat, hogy ezzel megfoszthatjuk magunkat a bélrendszert tápláló rostoktól és megannyi tápanyagtól. Van helyette egy jobb módszer, amit most meg is osztott.
Mindig meg kell mosni a bio gyümölcsöket és zöldségeket? Röviden: igen. A bio gyümölcsök és zöldségek esetében a toxinoknak való kitettség kisebb problémát jelent, de a termékeket még mindig kezelik, és más potenciális szennyeződéseknek vannak kitéve, ezért a legjobb, ha mindent megmosunk evés előtt – írja a Vogue.
Ez is érdekelhet: 5+1 egészséges zöldség, amit minden héten enned kellene
Ez a zacskós salátákra is vonatkozik. A salátát a gyártók egy sor mérgező vegyi anyaggal, többek között klórral és fehérítővel moshatták át, így ezeket a vegyszermaradványokat mindenképpen le kell mosni, és ezt gyorsan el is lehet végezni.
Tegyük az összes zöldséget egy edénybe vagy tiszta mosogatóba, amely tele van friss vízzel (még jobb a szűrt víz). Öntsünk bele egy rész almaecetet három rész vízhez, vagy csak egy nagy löttyintést. Az almaecet baktérium- és mikrobaellenes tulajdonságokban gazdag, így ideális természetes élelmiszerforrás a termények méregtelenítéséhez. Használhatunk szódabikarbónát is, egy teáskanálnyit adva két csésze vízhez.
Egy zöldségkefével óvatosan keféljük át őket, majd hagyjuk ázni 15 percig, végül öblítsük le! Ha valami kényesebb dolgot, például bogyós gyümölcsöket mosunk, tegyük őket egy szűrőbe, és maximum öt percig merítsük a vízbe − ha ennél tovább tartjuk őket benne, megpuhulnak.
Olvasd el ezt is! 4 zöldség, amit akár lakásban is lehet termeszteni
Vegyük ki mindent a mosogatóból, és egy konyharuha segítségével óvatosan szárítsuk meg őket. Tegyük a bogyókat egy tiszta konyharuhára, és óvatosan tapogassuk szárazra őket, hogy eltávolítsd a felesleges nedvességet, majd hagyd őket a levegőn megszáradni. Végül tegyük át őket üvegedényekbe, és jöhet a hűtő!