ültetés
Shutterstock

4 zöldség, amit akár lakásban is lehet termeszteni

A tél nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk a házilag termesztett zöldségekről. Elég hozzá egy nagyobb napos ablak, és máris kialakíthatjuk saját kis beltéri zöldségeskertünket. A szupermarketek inflációja miatt pedig a saját termesztésből származó megtakarítás megéri a plusz erőfeszítést.


Mogyoróhagyma (salotta hagyma)

A mogyoróhagyma és az újhagyma gyakorlatilag felcserélhető, hiszen ugyanabból a hagymacsaládból származnak, és mindkettőt szuper egyszerű termeszteni.

Amikor legközelebb veszünk egy csokor mogyoróhagymát a boltban, hagyjunk meg egy vagy több centiméternyi részt a gyökerénél. Helyezzük a végeket egy egyenes oldalú befőttesüvegbe, és csak a gyökereket merítsük vízbe.

Amikor megjelennek az új zöldek, helyezzük át a mogyoróhagymát egy nedves virágfölddel töltött edénybe. A zöldek így tovább fognak nőni. A betakarításhoz pedig vágjuk le a gyökérvonalig.

Ez is érdekelhet: 5 hüvelyes zöldség, ami gyorsan felturbózza az egészséged

Saláta

A fejes saláta fénykedvelő, ezért válasszunk olyan helyet, ahol megfelelő fényhez juthat. Helyezzük olyan helyre, ahol legalább öt órán át süt a nap, de óvakodjunk a forróságtól, amely túl sok közvetlen hőt okoz. A legtöbb saláta a világos, de hűvös körülményeket kedveli.

Bármilyen jól vízelvezető edényben is termeszthetők. A magok aprók, de igyekezzünk egy hüvelyknyire szétszórni őket. Ne aggódjunk a túlvetés miatt, a palánták ritkíthatók. A magokat és a talaj felső rétegét pedig locsoljuk meg vízzel.

Csírák

A csírák a leggyorsabban növekvő beltéri növények közé tartoznak. Nagyszerű textúrát adnak a salátáknak és a szendvicseknek. De különösen ügyeljünk a tisztaságra, és kizárólag csak csíráztatásra szánt magvakat és babot használjunk.

Érdemes speciális csíráztató edényt vagy szélesebb befőttesüveget használni, amely lehetővé teszi a levegő áramlását. A csírázás beindításához áztassuk a magokat vízben, akár 12 órán át sötét helyen. Ezután pedig helyezzük a termesztőedénybe. Öblítsük le és alaposan csöpögtessük le hideg, friss vízzel naponta két-három alkalommal.

Olvasd el ezt is! A filléres magyar zöldség, amit már a legtöbben elfelejtettek

Borsó

Persze, hacsak elegendő helyünk van, hiszen nehéz lehet akkora termést betakarítani, hogy egy egész borsókrém vagy tavaszi borsóleves elkészítéséhez elegendő legyen. Többet is ültethetünk egy nagyobb cserépbe, vagy egyet-kettőt egy kisebb edénybe. Nyomjuk a borsómagokat körülbelül fél hüvelyknyire a nedves virágkeverékbe. Fedjük le a lyukat, és helyezzuk olyan helyre, ahol legalább nyolc órán át közvetlen napsütés éri.


A figyelmetekbe ajánljuk