Idén február 14-re esett a hamvazószerda, azaz a nagyböjt kezdete. Ha esetleg te is próbálod tartani, ugyanakkor nagyon hiányzik egy igazán szaftos hamburger, nincs ok a pánikra! Napjainkban már megannyi opció létezik a hús helyettesítésére, így pofonegyszerűen elkészíthetünk egy vega hamburgert.
Mi pontosan a böjt?
A keresztény kultúrkörben a húsvétot megelőző negyvennapos időszakot nevezzük böjtnek – katolikus szóhasználattal nagyböjtnek –, amelynek első napja a hamvazószerda. A karácsonyt megelőző négyhetes időszakra, az adventre is jellemző a böjt gyakorlata, ez az úgynevezett „kisböjt”. A hagyomány eredetileg étkezési korlátozásokat jelentett, amelyek idővel más szokások időleges felhagyásával egészültek ki. A böjtölés az önvizsgálatot, a test és a lélek megtisztulását, az ünnepre való felkészülést segíti elő. Ugyanakkor napjainkban azok is betartják a böjtölést, akik nem vallási okokból fognak neki, sokkal inkább a méregtelenítés miatt.
Ez is érdekelhet: Kevesen eszik Magyarországon, pedig nálunk az egyik legolcsóbb
Hozzávalók
Falafel
- 1 kis vöröshagyma
- 3 fokhagymagerezd
- 1 kis csokor petrezselyem, (ebből egy marék a tzatzikiba megy)
- 1 kis csokor kapor (ebből egy kevés szintén a tzatzikihez szükséges)
- 1 teáskanál őrölt kömény
- 1 teáskanál őrölt koriander
- 200 g szárított csicseriborsó, egy éjszakán át hideg vízben áztatva/ 1 doboz csicseriborsó konzerv
- 2½ evőkanál teljes kiőrlésű vagy sima liszt
- 2 teáskanál sütőpor
- Növényi olaj a sütéshez
Tzatziki szósz
- 300 g görög joghurt
- 1 fokhagymagerezd, hámozva és összetörve
- fél citrom leve
- 60 g feta összetörve
Elkészítés
Tegyük a hagymát, fokhagymát, fűszereket egy konyhai robotgépbe, és vágjuk össze őket durvára. Ezután csepegtessük le a csicseriborsót, majd háromnegyed teáskanál sóval adjuk hozzá az aprítógéphez és zúzzuk össze a fűszerekkel és hagymával.
Ezt tegyük át egy tálba, keverjük hozzá a lisztet és a sütőport. A keveréknek össze kell állnia, amikor kiveszünk belőle egy marékkal. Amennyiben ez nem sikerül, adjunk hozzá még egy kis lisztet. Ezt a masszát legalább egy óráig érdemes a hűtőbe tenni.
Közben készítsük el a tzatzikit. A maradék fűszereket vágjuk apróra, majd keverjük a joghurtba őket a fokhagymával, a citrommal és a fetával. Keverjünk hozzá egy teáskanálnyi savanyúságlét. A végén fűszerezhetjük még ízlés szerint.
Öntsünk kevés olajat egy nagy serpenyőbe és hevítsük fel. Formáljunk a falafel masszából 8-10 cm átmérőjű, 2 cm vastag pogácsákat. Amikor felhevült az olaj, süssük meg rajta a pogácsákat, mindkét oldalukat 1-2 percig sütve. Ha már aranybarnák, tegyük át őket egy konyhai papírral bélelt tányérra.
Pirítsuk meg a zsemléket, majd kenjük meg őket bőségesen tzatzikivel. Erre jön a falafel, a chili, az uborkaszeletek és a saláta.