Pontosan mekkora hatással van az általunk elfogyasztott étel a környezetünkre? És miben különbözik a vegán étrend hatása a húsban gazdag fogyasztásához képest? Ezeket a kérdéseket vizsgálták meg most oxfordi kutatók. Az eredmény sokakat meglephet!
A Nature Food megjelent kutatásában a tudósok összesen 55 ezer személy táplálkozási adatait vizsgálták meg. A résztvevők 1 teljes éven keresztül számoltak be étkezési, folyadékbeviteli szokásaikról, majd 6 különböző csoportba osztották be őket: vegánok, vegetáriánusok, halfogyasztók, valamint alacsony, közepes és magas húsfogyasztásúak – ez utóbbiakat önbevallásaik alapján.
Ehhez egy olyan adatbázist használtak az oxfordi kutatók, amely 57 ezer féle élelmiszer környezeti hatásáról tartalmazott információkat. Többek közt arról is, hogy hol és hogyan állítják elő az adott élelmiszert.
Végeredményként az jött ki, hogy a vegánok étrendjének környezetre gyakorolt negatív hatása mindössze 30%-a a magas húsfogyasztókéhoz képest.
Ez is érdekelhet: Jóváhagyták: fogyasztásra alkalmas a laboratóriumban előállított mesterséges hús
Vegánok kontra húsevők
Az elfogyasztott élelmiszeregységre vetítve a hús- és tejtermékek környezeti hatása a háromszoros és százszoros között van a növényi alapú élelmiszerekéhez képest.
Fotó: Robert Bye/Unsplash
A húsfogyasztás fenntartásához haszonállatokra van szükség, ami helyigényes dolog, így az étrend nagyban hozzájárul az erdőírtáshoz. Ezen kívül műtrágyára is szüksége van, mely folyamatosan növeli a szén-dioxid-kibocsátás mértékét – az állatok által termelt gázokról ne is beszéljünk.
Ez is érdekes lehet számodra: A vegán diéta nagyon rosszat tehet az egészségünknek − állítja egy szakértő
A többi mérőszámot illetően a húsfogyasztók 100%-ához képest a vegánoknak a földhasználat tekintetében is csak 25%-os, a vízhasználat tekintetében 46%-os, a vízszennyezés tekintetében 27%-os, a biológiai sokféleség tekintetében pedig 34%-os hatása volt.
Globális hatás
Az élelmezési rendszer a becslések szerint a globális üvegházhatású gázkibocsátás mintegy 30%-ért, a világ édesvíz-felhasználásának 70%-ért és az édesvíz-szennyezés 78%-ért felelős.
Az étkezésünkkel kapcsolatos döntéseink igaz, hogy személyes jellegűek és erősen berögzült szokások, azonban ezek a tanulmányok egyre inkább alátámasztják azt a tényt, hogy a több növényi alapú élelmiszert tartalmazó étrendek fogyasztásával a bolygónkra eső káros környezeti hatást hatékonyan lehetne csökkenteni.
Még az alacsony húsfogyasztásúak étrendje is csak mintegy 70%-át tette ki a legtöbb környezeti mérőszámban a magas húsfogyasztású csoporthoz viszonyítva. Ez pedig statisztikailag is lényeges konklúzió, hiszen nem kell teljesen vegánnak vagy akár vegetáriánusnak lennünk ahhoz, hogy nagy változást érjünk el bolygónk védelme érdekében.
A kutatás eredetileg a The Convarsation-ban került publikálásra.