Bár az almaborecet, a balzsamecet és a rizsecet ma már lényegében alapvető hozzávalónk, a pezsgőecetet még mindig méltatlanul kevesen ismerik. Pedig egyedülállóan kifinomult íze miatt ott a helye minden borimádó ételeiben – elmondjuk, mit érdemes tudni róla.
A pezsgőecet lényegében olyan borecet, amelyet a pezsgőgyártásban általánosan használt szőlőfajtákból, például chardonnay-ból, pinot noirból vagy pinot meunier-ből készítenek. Ezeket még azelőtt leszüretelik, hogy teljesen megérnének, így magasabb savtartalmuk miatt ideálisak az ecet előállításához.
Ez is érdekelhet! Íme, a leggyorsabb céklachips-recept, ha egészséges és szezonális nassolnivalóra vágysz
A franciaországi Champagne régióban már a 18. század óta gyártanak pezsgőecetet. Ahogy a Vince megjegyzi, a helyi borászok ekkoriban fedezték fel, hogy a már el nem adható bort könnyedén ínyenc, keresett termékké tudják alakítani.
Miután a pezsgőhöz majd később felhasznált bor elkészült, egy kis mennyiséget tölgyfahordóban különítenek el, ahol az ital egy második erjesztési folyamaton megy keresztül.
A hónapokig, sőt, akár évekig tartó érlelés során a borban lévő baktériumok az alkoholt ecetsavvá alakítják, így nyeri el a pezsgőecet jellegzetes, összetett ízét.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Amellett, hogy számos különböző ételben, például pácokban és salátaöntetekben is felhasználhatjuk, a sokoldalú ecet az egészségre gyakorolt jótékony hatásairól is ismert. Magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően segít megvédeni szervezetünket az úgynevezett szabad gyökök által okozott sejtkárosodástól.
Ha tovább olvasnál: Omlett vs. rántotta – ez a különbség a két legnépszerűbb tojásétel között
Ha tehát olyan összetevőt keresünk, amely mélységet és összetettséget kölcsönöz anélkül, hogy elnyomná az étel természetes ízét, ráadásul még kimondottan egészséges is, érdemes kipróbálnunk a pezsgőecetet.