Ha egy kiadós reggeliről van szó, a tojás szinte kihagyhatatlan alapanyag, amit többféleképpen is elkészíthetünk. Ezek közül a legnépszerűbbek talán a rántotta és az omlett, amit azonban sokan hajlamosak összekeverni. Most eláruljuk, hogy mi az alapvető különbség a két étel között, és melyiket mikor érdemes elkészíteni.
Omlett
A Franciaországból származó tojásétel az összetevők és az elkészítés tekintetében is különbözik a rántottától. Egyrészt a tojásokhoz egy minimális lisztre is szükség van a főzés során, másrészt
az omlett igazi titka abban rejlik, hogy – ellentétben a rántottával – egyáltalán nem kevergetjük a serpenyőben.
Az omlett kevergetés nélkül, egy kis liszttel készül
Photo by Aleksandra Dementeva on UnsplashMiután a felvert tojások megszilárdultak, hozzáadjuk a tölteléket, ami lehet sajt, zöldség vagy esetleg szalonna is, ezután pedig félbehajtjuk. Fontos, hogy az omlettet nem szabad sütés közben kevergetni, maximum a serpenyőn minimálisan mozgatni, hogy ne tapadjon le a tojás.
Rántotta
A rántotta – ami hazánkban talán a legnépszerűbb tojásétel – az omlettel szemben folyamatos kevergetés mellett készül. Tehát, miután felvertük a tojásokat és beleöntöttük a serpenyőbe, állandóan kevergetjük, amíg darabossá és félig szilárddá nem válik az étel.
A rántotta kevésbé egységes állagú, hígabb tojásétel
Photo by Imad 786 on UnsplashA tölteléket, mint például a zöldségek vagy húsfélék, már a sütés közben hozzáadjuk a tojásokhoz, így egy egységes, egytálételt kapunk a végére. A rántottához lisztet sem kell használni,
a tökéletes állag eléréséhez pedig érdemes vajat használnunk olaj helyett.
Melyiket érdemes választani?
Ez első sorban személyes preferenciától függ: akik jobban kedvelik az egységes, szilárdabb állagú ételeket, azoknak az omlett lehet a tökéletes választás. Ha azonban a kissé hígabb, könnyebben elkészíthető verziót szeretnénk elkészíteni, akkor a rántotta mellett döntsünk!