Az Environmental Science & Technologycímű folyóiratban megjelent tanulmány szerint a műanyagból készült vágódeszkák jelentős mennyiségű mikroműanyagot juttathatnak az ételeinkbe.
A vizsgálat szerint bármilyen alapanyag aprítása két bizonyos – polietilénen és polipropilénen – típusú műanyag deszkán is olyan mikroműanyagokat szabadít fel, amelyek megtapadhatnak az általunk elfogyasztott élelmiszereken – számolt be róla a Food&Wine.
Ez is érdekelhet: 6 egyszerű módszer, hogy csökkentsük a műanyagot a konyhánkban
Egy hasonló kutatás pedig azt is kimutatta, hogy különféle mikroműanyagok találhatóak az ehhez hasonló vágódeszkákat használó piacok húsain.
A mikroműanyagok olyan apró, öt milliméternél kisebb átmérőjű műanyagdarabok, amelyek lebomlása több száz vagy akár ezer évig is eltarthat.
Ezalatt az idő alatt szennyezik a környezetet – megtalálták őket a felhőkben, a levegőben, a vízben, a talajban és a homokban, de az emberi véráramban és tüdőben is. A legrémisztőbb tény pedig az, hogy nincs egyelőre bizonyított tudományos módszer arra, hogy hogyan tisztíthatnánk meg tőlük a szervezetünket.
Olvasd el ezt is! Lassan tényleg több műanyag lesz a vizekben, mint hal
Egy 2023-as tanulmány szerint azoknál a betegeknél, akiknek a vérében mikroműanyagokat találtak, nagyobb kockázattal alakult ki a szívinfarktus, a stroke vagy a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata, mint azoknál, akiknek nem találtak ilyen részecskéket a szervezetében.
A műanyag vágódeszka aligha az egyetlen olyan gyakran használt konyhai eszköz, amely mikroműanyaggal szennyezheti a környezetünket: a mosogatógépek mosószer-kapszulái, a tárolóedények, de már egy palack kupakjának elforgatása is mikroműanyagokat juttathat a környezetünkbe.
Ezért érdemes átgondolni, mit viszünk be a konyhánkba és a műanyag vágódeszkákat cseréljük le inkább fadeszkákra.