Az alapvetően paradicsomból, paprikából és hagymából álló egytálételt nemcsak hazánkban, hanem a világ számos pontján – különböző verziókban – fogyasztják. Cikkünkben ezekből mutatunk ötöt.
Ratatouille, a francia
A 2007-es Pixar-mesében már mindenki által látott fogás jelentősen eltér a magyar verziótól.
Bár a paradicsom is megtalálható az összetevők között, a padlizsán és a cukkini játssza a főszerepet ebben a verzióban.
Igaz, kicsit összetettebb az elkészítése, de megéri a fáradságot: köretként és főételként is fogyaszthatjuk.
Peperonata, az olasz
A szegények lecsójának is hívott fogás kevésbé ismert a nagyvilág számára – annak ellenére, hogy a gasztronómia egyik központjában, Olaszországban közkedvelt étel,főleg nyaranta. A paradicsom és paprika mellett általában olajbogyót, illetve mentát és bazsalikomot is tesznek bele.
Legfőképpen grillhúsokhoz ajánlott.
Ez is érdekelhet: 4 európai úti cél a gasztronómia szerelmeseinek, amit 2024-ben kötelező meglátogatni
Kapunata, a máltai
Máltáról legtöbbeknek a sziklás tengerpartok és Valletta csodás óvárosa jut eszébe, pedig a szigetország rendkívül izgalmas gasztronómiával rendelkezik – keverve több mediterrán konyha jellemzőit. Egyik jellegzetes ételük a kapunata, amelyben megtalálható a paradicsom, cukkini, padlizsán, paprika , vörös- és fokhagyma.
A szaftos alaplevet feldobva azonban még egyes receptek alapján nyúlhúst, illetve tengeri herkentyűket is ajánlanak beletenni.
Dzsuvecs, a balkáni
A szerb rakott lecsó egyik legízletesebb változatát cserépedényben (dzsuvecsben) készítik, rétegezve rizzsel és gyakran hússal is. A paprika, hagyma és paradicsom alaptrió mellett padlizsánt, zöldbabot és zöldborsót szintén szoktak hozzá ad
Elkészítése régiónként eltérő: a bosnyákok birkahúst használnak, míg a szerbek sertéshússal készítik. A bolgárok pedig rizs helyett krumplit szeletelnek bele.
Ezt is olvasd el! 4 kevésbé ismert balkán street food, ha unod már a gyrost
Shakshuka, az izraeli
Akik jó sok paradicsommal és tojással szeretik az itthoni lecsót, annak mindenképp meg kell kóstolnia az Izraelből származó shakshukát.
Ugyanis ez az fajta lecsó már nem kizárólag zöldségekből és friss fűszerekből – itt éppen római köményből, csiliból, sóból és borsból – áll,