bögre kávé

Szabad-e kávét éhgyomorra inni? Szakemberek elárulják!

Bár számos diskurzust folytattak már arról, hogy az éhgyomorra történő kávézás egészségtelen: vannak, akik szerint az éhgyomorra történő kávéfogyasztás nem rossz, és a gyomrunk képes alkalmazkodni. Míg mások úgy gondolják, hogy okozhat némi kellemetlenséget, ami miatt érdemes változtatni a reggeli szokásokon. De mi az igazság?


A kávét leginkább a benne lévő koffein miatt becsmérlik, illetve mostanában sokat cukrozzák, de gyógyászati szempontból már évszázadok óta a mindennapjaink szerves részét képezi.

Ennek ellenére Dr. Sunana Sohi gasztroenterológus elmagyarázta, hogy a kávé többféleképpen is befolyásolhatja a gyomorsavszintet. Ezért sokan emésztési zavarokkal küzdhetnek, amelyek könnyen megoldhatók a koffein kerülésével, vagy esetleg az ételfogyasztással – számolt be a Huffpost.

Ez is érdekelhet: Nem a kávé az egyetlen dolog reggel, amitől felpörögsz

A kávé egy savas ital, a koffein pedig serkenti a gasztrin nevű hormon termelését, amely a gyomorsavtermelésünkért felelős. Bár ez utóbbi vegyület segít beindítani az emésztési folyamatot, savasítja is a gyomrot. A fenolok, amelyek a kávéban található vegyületek, szintén hozzájárulnak a gyomor savassági szintjéhez.

A kávé pH-szintje körülbelül 5, míg a gyomorsavunk pH-ja 2, így az utóbbi savasabb, ennek eredményeképp a gyomrunknak képesnek kell lennie kezelni a kávéfogyasztás okozta savat. Ez azonban mind emberfüggő. Bármi, amit megeszünk, gyomorsav termelődést okoz, a kávé persze többet.

Ezért ha éhgyomorra történő kávéfogyasztás után puffadtnak érzi magát az ember, vagy felső hasi fájdalommal és hányingerrel küzd, akkor tudhatja, hogy problémái vannak. Ebben az esetben érdemes kerülni az éhgyomri kávéivást.

Unsplash

A szakember azt is elárulta, ha a csésze kávénkat tejjel iszunk, vagy esetleg egy cappuccinóval kényeztetjük magunkat a sima presszó helyett, az is segíthet ellensúlyozni a pH-szintet.

A különböző babok különböző reakciókat válthatnak ki?

A koffeinmentes kávé eleve kevesebb koffeint tartalmaz, és mivel az élénkítőszer bizonyítottan hozzájárul a gyomorsavtermelés magasabb szintjéhez, ebből következik, hogy egy csésze koffeinmentes kávé kisebb eséllyel idéz elő panaszokat.

Olvasd el ezt is! Amikor egy csésze aranyat ér – a 6 legdrágább kávé a világon

A savval küszködők számára a sötét kávébab választása a világos helyett előnyösebb lehet, mivel a sötétebb kávébabok pörkölése hosszú folyamat, így sok savat veszítenek.

A figyelmetekbe ajánljuk