Már veled is előfordult, hogy egy palack bor, amit egyik nap imádtál, másnap már laposabb ízvilágú volt? Egyes szakértők szerint az okot a Hold állásában kell keresni.
Az 1924-ben bevezetett, és napjainkban egyre népszerűbb biodinamikus gazdálkodás túlmutat az organikus vagy a fenntartható borkészítésen. A szakágat képviselők szerint ugyanis a borok karakterjegyei nemcsak földi tényezőkön múlnak, hanem a kozmikus erők is jelentősen befolyásolhatják őket.
Filozófiájuk középpontjában az az elképzelés áll, hogy a holdnaptár „gyümölcs”, „virág”, „levél” és „gyökér” napokra oszlik.
Az iskola hívei szerint mindegyik erősen befolyásolja, hogy egy palack hogyan fejezi ki magát. A Holdnak a borra gyakorolt hatását leggyakrabban az árapály-jelenséghez hasonlítják.
Ezt is olvasd el! 5 varázslatos, mégis alig ismert borvidék Európában
Melyik nap mit hoz magával?
Fotó: Unsplash / Klara Kulikova
Úgy vélik, hogy a gyümölcsnapok a bor szerkezetét és intenzitását mutatják be – kiemelve a bor gyümölcsös jellegét. A virágos napok állítólag a virágos jegyeket helyezik előtérbe.
Ezzel szemben a levélnapok inkább tompítják az ízeket, míg a gyökérnapok a legkedvezőtlenebbek a kóstolás szempontjából. A borok ilyenkor ugyanis földesnek tűnhetnek.
Ez is érdekelhet! A világ legészakibb borászata egy magyar nőé
Nem arról van szó, hogy a végeredmény jobb vagy rosszabb, hanem arról, hogy mely tulajdonságok kerülnek előtérbe kóstoláskor
– magyarázta Erika Widmann, a texasi Rootstock Wine Imports borászat értékesítési és márkamenedzsere.
Sokak szerint a biodinamius gazdálkodás új szemléletmódot vezethet be a borok fogyasztásakor.
A borkedvelőknek lehetőséget ad ugyanis arra, hogy felfedezzék, hogyan fejlődik egy palack az idő múlásával.
Forrás: Food & Wine