bor
Shutterstock

Ha nem fogy el az üveg: mit kezdjünk a már felbontott borokkal?

Egy nehéz nap után felbontott bor nem feltétlen fogy el egyetlen este alatt, ezért jogosan merül fel a kérdés: mit csináljunk a megmaradt, már kibontott borral?

A legrosszabb kimenetel egy felnyitott bor esetében, ha a palack tartalma végül a lefolyóba kerül, mert az üveg túl sokat állt nyitva. Bár bizonyos borokra az oxigén kifejezetten jó hatással van, az oxidáció legtöbb esetben nem tesz jót az italnak. Fáradt, öreg, lapos ízű, rosszabb esetben ecetes borhoz vezethet. Érdemes leszögezni, hogy a pár napig nyitva tartott palack tartalmának elfogyasztása senkit nem fog megbetegíteni, de a bor élvezeti értéke már kérdéses.

A Vince nézett utána, hogy mire számíthatnak a fogyasztók a már megnyitott palackoknál.

Azt fontos kiemelni, hogy minden bor máshogy reagál a felbontást követően: egyes szakértők 36 órára teszik az ablakot, mások szerint a borok általában a felbontást követő néhány napig még fogyaszthatók – mindez több különböző szerkezeti elemtől függ, többek között a bor tanninjainak szilárdságától, savszintjétől, cukor- és alkoholtartalmától.

Olvasd el ezt is! Jó tudni: meddig tárolhatjuk el otthon a sört?

Az elmondható, hogy a testes vörösborok háromtól öt napig is eltarthatnak, míg a könnyebb borok (legyen az bármilyen fajta) csak két-három napig.

Ha a dugót eltávolítjuk a palackból, a benne lévő bor azonnal elkezd az oxigénnel kölcsönhatásba lépni, és az első pillanatokban előhozza az aromákat és ízeket – ezért szoktuk a bort a pohárban pörgetni. A túl sok oxigén viszont már megárthat: ahogy telnek a napok, a nyitott bor egyre több oxigénnek lesz kitéve, és egyre kevésbé lesz élvezhető. Van azonban néhány árulkodó jel, amit érdemes figyelni.

Ez is érdekelhet: Meddig tárolható egy pezsgő, ha már kibontottuk?

Shutterstock

A legfőbb árulkodó jel, hogy valami nincs rendben, a bor színe: a „megromlott” vörösborok rozsdabarna árnyalatot vesznek fel, míg fehérek a sárga világosabb árnyalataiból aranyszínűvé vagy akár teljesen átlátszatlanná válnak.

Ha a színben nem veszünk észre különbséget, akkor az aromákat kell figyelni, amik szintén jelezhetik, hogy a palack tartalma hanyatlásnak indult. Míg a (fiatal) friss boroknak élénk savakkal tarkított gyümölcsös aromái lesznek, az oxidált bor kesernyésebb ízű, illatában megjelenhet az aceton (körömlakklemosó). Ha az illat nem odaillő, szúrós, akkor valószínűleg már nem érdemes meginni a palackot. Bántódásunk mindazonáltal nem fog esni tőle – tanácsolja a Vince.

Ha mégis úgy döntünk, hogy megisszuk a már napok óta felbontott bort, akkor számítunk rá, az íze se lesz már tökéletes: az oxidálódott bor jellemzően diósabb jegyeket hordoz és hiányoznak az eredeti gyümölcsös jegyek. A magasabb alkoholtartalmú borok esetében azt is észrevehetjük, hogy néhány nap elteltével az ízük sokkal „szeszesebb” lesz, mint közvetlenül kibontás után.

Ne hagyd ki! 5 aranyszabály, hogy a megfelelő bort válasszuk ki az ételhez

A típustól, paraméterektől is függ, meddig áll el a kibontott bor. Ha biztosan tudjuk, hogy a bor csak egy hét alatt fog elfogyni, válasszunk karakteresebb savakkal magasabb maradékcukor-tartalommal rendelkező tételt – folytatja a lap.

A sav ugyan tompul, de így magasabbról indul a lejtmenet, a cukor pedig tartósít. Ugyanez igaz a magasabb tannintartalmú borokra, valamint a kénezett borokra. Ha azt olvassuk a címkén, hogy „szulfitot tartalmaz”, biztosak lehetünk benne, hogy tovább tart, mint egy kénnel alig, vagy egyáltalán nem kezelt, úgynevezett természetes vagy natúr bor. Számít a csomagolás is: a bag-in-box zsákokba nem jut be a levegő, abban a kiszerelésben akár megőrzi frissességét a bor.

Bármilyen bort is választunk, a megmaradt ital tárolásakor mindig ügyeljünk arra, hogy a dugót a lehető legjobban visszanyomjuk. De van egy fontosabb szabály: ha még mindig jó íze van, nyugodtan élvezzük több nap után is!


A figyelmetekbe ajánljuk