Egy átlagos kézműves sör gyártástól számított lejárati ideje nagyjából 6 hónap szokott lenni. A nagy sorozatban gyártott söröket ezzel szemben pasztörizálják, ez meghosszabbítja a szavatossági időt. Az eljárás során ugyanis elpusztulnak az italban élő kórokozók. Ennek köszönhetően ezek a sörök a palackozás után egy évig friss ízűek maradnak – a dobozon feltüntetett lejárati idejük is a gyártástól számított egy év szokott lenni.)
Ez is érdekelhet: Égető kérdés: meddig tárolható otthon a bor és a pálinka?
Ez nem jelenti azt, hogy a lejárati idő után akár a kézműves, akár a nagy szériás sörben penészgombák kezdenek szaporodni: sokáig csak az élvezeti értékükben áll be változás. Tompulnak az eredeti ízek, oxidálódhat (ez kenyeres, kartonpapíros, sherrys ízt eredményezhet), vagy akár a szén-dioxid is szökhet belőle.
Shutterstock
A Vince cikke szerint a sör eltarthatósága három dologtól függ, amelyek képesek elindítani a minőséget befolyásoló folyamatokat: az oxigén, a fény és a baktériumok.
Olvasd el ezt is! Meddig tárolható egy pezsgő, ha már kibontottuk?
Amennyiben egy sört megfelelően (fénytől védett, hideg helyen, zárt kiszerelésben és függőlegesen) tárolunk, a hivatalos lejárata után is sokáig megőrzi minőségét.A kézműves sörök akár még fél évig, a pasztőrözött még 2 évig is. Nem meglepő, hogy a magas alkoholtartalmú sörök jobban eltarthatók: 8 százalék fölött egyértelműen tovább eláll a sör.
Honnan tudjuk, ha nem friss?
Ha nem vagyunk biztosak benne, bízzuk magunkat az érzékszerveinkre: jó illat és íz esetén iható, de ha már nem szisszen felnyitáskor, akkor jelentős mennyiségű szén-dioxid kiszökött belőle. Ahol az kijutott, ott bejut az oxigén, vagyis jó eséllyel már oxidálódott az ital. Ha a szűrt sör zavaros, lerakódás van az üveg alján, az is rosszat jelent, de a szűretleneknél ez még nem jelenti azt feltétlen, hogy megromlott volna.