Alábbi cikkünkben olyan európai borvidékekre kalauzolunk el, amelyeket nem érint a tömegturizmus, de fenséges boraikkal, hangulatos pincészeteikkel és varázslatos tájaikkal mégis minden érdeklődőt elbűvölnek.
Baranja, Horvátország
Kezdjük a Magyarországhoz legközelebb eső régióval: a magyarul Drávaszöginek is nevezett Baranja borvidékkel. A Villánytól délre található alföldi környezetben tengernyi szőlőültetvény található, amelyek világszerte ismert borászatokat és borokat rejtenek.
Legfőképp a graševina, vagyis az olaszrizling játssza itt a főszerepet, de sok helyen kínálnak chardonnay-t és sauvignon blanc-t is. A vörösborok közül a kékfrankos mellett a bordeaux-i fajtákat ugyancsak érdemes megkóstolnunk.
Peloponnészosz, Görögország
Görögország legnagyobb borvidéke a Peloponnészoszi-félsziget, itt készítik a dél-európai ország borainak közel egyharmadát.
Az egyedi mikroklímának köszönhetően számos különböző szőlőfajta megterem itt, de a leginkább említésre méltóak a moschofileróból készült illatos fehérek, valamint az agiorgitiko szőlőből készült mély, testes vörösek.
Ezt is olvasd el! Így választhatsz tökéletest bort az ételedhez – 6 szabály, amit mindenképp be kell tartanod
Bizkaiko Txakolina, Spanyolország
Az észak-spanyolországi régió a friss, enyhén szénsavas fehérborairól híres, melyek txakoli vagy chacolí néven szerepelnek a borlapokon. Emellett a Drive cikke szerint mindenképp érdemes megkóstolnunk a hondarribi beltza szőlőből készült vörösbort is, amely ízvilágában elsősorban a cabernet francra emlékeztet.
Bár a termelők egész évben várnak minket a pincészetekben, leginkább áprilistól szeptemberig, vagyis a melegebb és szárazabb hónapokban ajánlott ellátogatni a régióba.
Chinon, Franciaország
A „Franciaország kertjeként” emlegetett Loire-völgy elegáns kastélyaival, hatalmas parkjaival és történelmi szőlőültetvényeivel csodálatos úti célnak számít. Mégis, a régió borai kevésbé vannak reflektorfényben, különösen Bordeaux és Burgundia hírneve árnyékolja be őket, pedig a Loire-völgyben fekvő kisváros és a körülötte elterülő bortermő vidék, Chinon igazi gyöngyszem a borrajongók számára.
Ez is érdekelhet! Ha nem fogy el az üveg: mit kezdjünk a már felbontott borokkal?
A homokos-kavicsos talajon termesztett cabernet franc kihagyhatatlan, de bárhová is térünk be a Vienne folyó partja mentén, az ízekben biztosan nem fogunk csalódni.
Mosel, Németország
Bár Németország legfőképp söreiről ismert, egyes régiókban nem árt a boroknak is figyelmet szentelni. Ilyen Mosel is, amely Németország ötödik legnagyobb borvidéke. A főként hazai piacra készülő palackok közt leginkább rizlingeket találunk, ugyanis a terület 60%-án ezt a fajtát termesztik.