Rengeteg közkedvelt turistacélpont– mint Horvátország, Spanyolország, Olaszország, vagy Görögország üdülőparadicsomai – szenved a rekord hőségben, ami várhatóan még néhány hétig el fog tartani. Sok utazó emiatt azon gondolkodik, hogy átteszi a a nyaralását egy hűvösebb időszakba. De mire számíthatnak?
A hőséghez lassan hozzászokhatunk, ami mellé még rendkívül száraz időjárás is társul mostanában. Az előrejelzők szerint megdőlhet a 48,8 Celsius-fokos európai hőmérsékleti rekord is, amit a szicíliai Siracusa közelében mérték még 2021-ben. Számtalan településen már érvényben van a vörös hőségriadó, Olaszországban jelenleg például 20 városban.
Egy város akkor kerül vörösriadóba, ha a hőség olyan erős, hogy az a lakosság egészére veszélyt jelent, nem csak az olyan veszélyeztetett csoportokra, mint a betegekre, az idősekre és a kisgyermekekre. Ilyenkor a hatóságok is azt tanácsolják mindenkinek, hogy 11 és 18 óra között kerülje a közvetlen napsütést.
Továbbá érdemes végigolvasnunk az adott ország egészségügyi minisztériumának honlapját, ahol tanácsokat kaphatunk a hőség elleni védekezéshez, a biztonság megőrzéséhez.
Ezt is érdekelhet: 5 fontos tudnivaló a napfényvédőkről még a kánikula beállta előtt
Fotó: Michel Stockman/Unsplash
Ha mégis úgy döntünk, hogy nincs variálás, és elutazunk, mindenképp tanácsolt a naptej használata, illetve kerüljük a nap legmelegebb időszakában a szabadban való tartózkodást, és tartsuk magunkat hidratáltan, igyunk sokat.
A szakértők arra is felhívják a figyelmünket, hogy ne fogyasszunk alkoholt, mivel az növelheti a kiszáradás, a hőkimerülés vagy a hőguta esélyét. Az is elengedhetetlen, hogy rendelkezzünk utasbiztosítással arra az esetre, ha orvosi ellátásra lenne szükségünk. Ilyen esetekben valószínűleg orvosi igazolásra is szükségünk lesz, ha érvényesíteni szeretnénk majd az igényünket.
Kaphatok-e visszatérítést, ha a hőhullám miatt lemondom a nyaralásomat?
Utazásunk előtt úgy is határozhatunk, hogy lemondjuk a nyaralást, vagy olyan helyszínre cseréljük a foglalását, ahol nincs akkora hőség. Különösen azoknál érdemes ezt meggondolni, akiknek egészségi állapota vagy egyéb tényező teszi őket különösen érzékennyé a hőséggel szemben.
Ezt is olvasd el: Ha mozognál, de nem bírod a meleget: 7 ajánlott edzésforma kánikulában
A repülőjáratok és a szervezett utazások azonban a meleg ellenére is legtöbbször a megszokott rendben zajlanak. Ez azt jelenti, hogy a szokásos lemondási szabályok érvényesek, és valószínűleg díjat kell fizetni, ha a lemondás mellett tesszük le a voksunkat. Sok foglalás esetében ez akár a költségek 90-100%-át is elérheti, ha az utolsó pillanatban kerül lemondásra a foglalásunk.
Mind az Euronews cikkben is említett egészségügyi honlapok átolvasásával, mind azzal, ha beszélünk az utazási irodával, amelynél a nyaralást lefoglaltuk, tisztázhatjuk az utazással kapcsolatos kételyeinket. Viszont a legfontosabb ilyen kánikulában – akár otthon maradunk, akár elutazunk – hogy mindig betartsuk a fentebb felsorolt hőség elleni tanácsokat!