kutya nyár
Shutterstock

A kánikulától a kutyák is bepöccennek

Kicsit ingerlékenyebbek lesznek a nagy melegben.

Egy frissen megjelent tanulmány szerint egyes kutyák harapósabbak lesznek a hőség, a napfény és a környezetszennyezés hatására. A kutatás szerint a bejelentett kutyaharapások száma magasabb a melegebb napokon, valamint a magasabb UV- és bizonyos szennyezettségi szintekkel jellemezhető napokon – írja a Gizmodo.

Bár a szerzők szerint további kutatásokra lesz szükség az eredmények megerősítéséhez, más tanulmányok már találtak hasonló, élőlénytől független kapcsolatot a kánikula és az agresszió között.

Ez is érdekelhet: A te kutyád is eszi a füvet? Elmondjuk, miért!

A kutatást a Harvard Medical School tudósai vezették, és nyolc amerikai város – köztük Los Angeles, Houston és New York – nyilvánosan elérhető kutyaharapási adatait vizsgálták 2009 és 2018 között. Ezután az adatokat összevetették az említett városok napi időjárási és szennyezettségi adataival.

A vizsgált időszakban csaknem 70 ezer kutyaharapást jegyeztek fel, végül a csapat összefüggést talált a harapások és az időjárási jellemzők között.

Mind kiderült, 11%-kal több kutyaharapást regisztráltak az olyan napokon, ahol az UV-sugárzás az átlagosnál magasabb volt. Ugyancsak 4%-kal nőtt a harapások száma a melegebb napokon, és 3%-kal, magasabb volt az ózonszint. A kutyaharapások száma enyhén csökkent a csapadékos napokon, és nem változott a a finom részecskéknek (PM2,5) való kitettség szintjétől függetlenül.

kutya meleg

Shutterstock

Arra a következtetésre jutottunk, hogy a kutyák, illetve az emberek és a kutyák közötti interakciók ellenségesebbek a forró, napos és szmogos napokon, ami azt jelzi, hogy a szélsőséges hőség és a légszennyezés társadalmi terhei közé tartozik az állati agresszió is

– írták a szerzők a Scientific Reports című folyóiratban csütörtökön megjelent tanulmányukban.

A felfedezés nem újdonság: számos tanulmány talált már kapcsolatot a meleg időjárás és az élőlények fokozott agresszív viselkedése között. Az egyik gyakori megállapítás például az, hogy az erőszakos bűncselekmények száma nyáron növekszik. Ezt azzal is magyarázzák, hogy az emberek többet vannak a szabadban, ami további konfliktusokra adhat lehetőséget, de maga a hőség is lehet, hogy nyűgösebbé és erőszakosabbá tesz bennünket.

Olvasd el ezt is! 6 jel, hogy a kutyád depressziós − mit tehetsz ellene?

Érdemes megjegyezni, hogy a kutatás elégé korlátolt. Egyrészt a szerzők nem rendelkeztek egyéb fontos adatokkal, amelyek befolyásolhatták volna a kutyaharapások kockázatát, például a fajta, a nem, az, hogy a kutyát ivartalanították-e, illetve a kutya és az áldozat közötti kapcsolatról sem volt információjuk.

A fenti adatok a súlyosabb kutyaharapásokat is reprezentálják, de az enyhébb sérülések nincsenek benne, amelyekről általában nem tesznek bejelentést az emberek. És persze az ilyen típusú kutatások nem tudják bizonyítani a kutyaharapások és a környezet közötti ok-okozati összefüggést, csak összefüggést állapíthatnak meg.


A figyelmetekbe ajánljuk