Mielőtt mutatnánk a különböző edzésformákat, egy dolog elengedhetetlen: az állandó hidratáltság. Edzés előtt, közben és után is kulcsfontosságú, hogy megfelelően hidratáltak maradjunk, mivel a megfelelő folyadékbevitel segít fenntartani a testhőmérséklet szabályozását, támogatja a szív- és érrendszeri funkciókat, és megelőzi a kiszáradást.
Emellett a szervezetnek időbe telik, amíg hozzászokik a hőségben végzett testmozgáshoz, ezért fontos figyelni a test figyelmeztető jelzéseit is, például a szédülést és a hányingert. Ha valamilyen tünet jelentkezik, fontos, hogy tartsunk szünetet, keressünk árnyékot és hűtsük le magunkat.
De jöjjön pár mozgásforma, amely segíthet átvészelni a kibírhatatlan meleget!
SUP
Shutterstock
Bárki, aki valaha is próbálta már a SUP-ot (Stand Up Paddle, magyarul leginkább állószörf), tudja, hogy a sport sokkal nehezebb, mint amilyennek látszik. A túlméretezett deszkán való egyensúlyozás az egész testet igénybe veszi, és nagy hangsúly kerül a törzs stabilitására és irányítására. Arról nem is beszélve, hogy az evezés önmagában remek karedzés. Remek vízi gyakorlat a kánikulában, amihez nem kell ténylegesen a vízbe menni, bár valószínűleg úgy is beleugrunk.
Ez is érdekelhet: Nem véletlen, ha hányingered van edzés után
Jóga
Unsplash/Kike Vega
Fogjunk egy jógamatracot, és menjünk ki a hátsó kertbe vagy valamelyik parkba, és próbálkozzunk pár jógamozdulattal, ha még nem vagyunk gyakorlottak. Szakértők szerint a meleg környezetben végzett jóga számos előnnyel járhat, többek között javítja a rugalmasságot és a mentális erőnlétet.
A meleg segít ellazítani és fellazítani az izmokat, és elősegíti a koncentrált gondolkodásmódot
– mondta a Lifehackernek Anne Malum fitneszedző.
Alacsony terhelésű gyakorlatok
Shutterstock
Az olyan alacsony terhelésű gyakorlatok, mint a pilates és a barre, nagyszerű választás a hőségben, mivel csökkentik a testre nehezedő plusz stresszt, amelyet a kánikula amúgy is csak súlyosbít. Ha például egy mély, szabályos guggolást végzünk ugrással kivitelezett guggolás helyett, ugyanazokat az izomcsoportokat dolgozhatjuk meg a hozzáadott kardiointenzitás nélkül – ami a kánikulában különösen megterhelő.
Olvasd el ezt is! Tényleg le kell mondani a sörről, ha izmosodni akarunk?
Edzőterem
Shutterstock
A legtöbb edzőteremben a nyári hónapokban sokszor elfogy a lendület, ami miatt már kevesebb ember edz, ezáltal kevesebb testhővel is kell megküzdeni – így pedig tökéletes hely, ha a kinti hőség elviselhetetlen. Emellett a termekben a legtöbbször van légkondicionáló is, ezért érdemes okosan kihasználni az ott töltött időt azokhoz az intenzív edzésekhez, amiket a szabadban már nem lehet elvégezni a meleg miatt.
Mobilitási és nyújtógyakorlatok
Shutterstock
A különböző mobilitási és nyújtógyakorlatok, például a dinamikus nyújtás vagy a célzott mobilitási gyakorlatok szintén hasznosak lehetnek a hőségben Malum szerint.
A megemelkedett hőmérséklet lehetővé teszi az izmok nagyobb rugalmasságát és hajlékonyságát, ami megkönnyíti a nagyobb mozgástartományt a sportolás során. A mobilitási és nyújtógyakorlatok fűtött környezetben történő elvégzése segíthet megelőzni az izomegyensúlyhiányt, javíthatja a testtartást és javíthatja az általános mozgásminőséget
– mondta Malum.
Úszás
Shutterstock
Nem kérdés, hogy a helye van a listán: ráadásul az úszás nemcsak frissítő és természetes hűsítő egy forró nyári napon, de hatékony, alacsony terhelésű kardiovaszkuláris tevékenység is, amely az erőt és az állóképességet fejleszti. De van másik lehetőség: a vízi aerobik, egy másik alacsony terhelésű kardiógyakorlat, amely szintén növeli az erőt és a rugalmasságot, és tökéletes tevékenység terhes nők, idősek, valamint ízületi vagy izomproblémákkal küzdők számára.
Evezés
Shutterstock
Az evezés egy másik vízi sport, amelyhez nem kell a vízben lenni, mégis megdolgoztatja az egész testet. A karokat, a lábakat és a törzset erősíti, emellett kiváló alacsony terhelésű kardiótevékenységnek számít, mivel kíméli az izületeket is. Ráadásul bármikor beugorhatunk a vízbe, hogy lehűtsük magunkat a hőségben, akárcsak a SUP-nál. .