Tokyo Tower, Tokió

Évente turisták milliói utaznak több ezer kilométert azért, hogy saját szemükkel csodálhassák meg a világ legikonikusabb építészeti remekeit. Számos olyan replika is található azonban szerte a világon, amely egy teljesen másik környezetben próbálta megjeleníteni az eredeti látványosság atmoszféráját és hangulatát – néhol több, néhol kevesebb sikerrel.


A Megváltó Krisztus szobra, Portugália

A brazíliai Megváltó Krisztus egy 8 méteres talapzaton álló 30 méter magas szobor, amely egy hegytetőről néz le egész Rio de Janeiróra. Amikor a lisszaboni bíboros-pátriárka 1934-ben meglátta ezt a művészeti remeket, elhatározta, hogy hazatérése utána otthon felállítat egy hasonlót. A projekt aztán a második világháború miatt még nagyobb jelentőséget kapott: a szobrot a portugálok a hála jelképének tekintik, amiért megmenekültek a háború súlyától.

Ezt is olvasd el! Szinte biztos, hogy nem hallottál erről a 7 ősi helyről, pedig filmbe illő sztorijuk van!

A másolatot, azaz a Cristo Rei-t 1959-ben avatták fel végül. Az arányok itt megfordultak: egy 75 méteres talapzaton áll egy 28 méter magas szobor. Almadában található, de Lisszabonból is látható. A látogatók egy felvonón keresztül mehetnek fel a talapzatra, hogy élvezhessék Krisztus közeli látványát, valamint a fővárosra nyíló pazar kilátást.

Fehér Ház, Irak

A kurd származású milliárdos Shihab Shihab rezidenciája építésénél úgy döntött, hogy a washingtoni Fehér Ház szépsége és egyszerűsége lesz az etalon. A másolat 20 millió dollárba (mostani árfolyamon közel 71 milliárd forintba) került. Az észak-iraki Erbil városában található kúria külseje megegyezik a mindenkori amerikai elnök otthonával, belül viszont még annál is fényűzőbb. A tulajdonos a teljes mennyezetet és a lépcsőház korlátját is 21 karátos arannyal béleltette ki. És bár az iraki változat kisebb, mint az eredeti – 5110 helyett 3000 négyzetméter – Shihab 2014-es nyilatkozata kastélyának egy nagy előnyére hívta fel a figyelmet:

Életem végéig megtarthatom a hálószobámat, míg Obamának ki kell ürítenie, amikor lejár a hivatali ideje.

Ez is érdekelhet: A világ 6 leghíresebb építményének titkai, melyeket csak kevesen ismernek

Eiffel-torony, Japán

Japánban divatos Eiffel-tornyot építeni, az építménynek ugyanis több replikája is fellelhető a szigetországban. Ezek közül azonban a leglenyűgözőbb Minatóban, Tokió egyik kerületében áll. Az itteni, 1958-ban készült torony 333 méter magas, azaz 3 méterrel magasabb, mint a franciák legnépszerűbb turistacsalogatója. Ilyen méretekkel pedig azt is kiérdemelte, hogy Japán második legmagasabb építménye legyen a 634 méteres Tokyo Skytree után.

A Tokyo Tower fő kilátóterasza 150 méter magasan található, és lifttel vagy egy 600 fokos szabadtéri lépcsőn keresztül érhető el. Egy másik lifttel pedig a 250 méteren lévő legfelső szintre lehet feljutni. A torony jellegzetes narancssárga és fehér festése a helyi légiközlekedési törvények betartása miatt szükséges.

Big Ben, India

Az indiai Kalkuttában közlekedőket meglepetés érheti, amikor elérik a Lake Townba vezető elágazást. Itt ugyanis egy, a londoni Big Benre emlékeztető toronyórát pillanthatnak meg. A Kolkata Time Zone Tower néven ismert torony 2015-ben épült, de lényegesen alacsonyabb az eredetinél: csupán 30 méter a Big Ben 96 méteres magasságával szemben. Az óratornyot Mamata Banerjee főminiszter asszony azon vágya ihlette, hogy Kalkutta tekintsen példaként angol fővárosra. Szerinte pedig egyértelműen a Big Ben volt a legkézenfekvőbb választás, mivel egy függőleges szerkezet az, amely elfért a rendelkezésükre álló kis telken.

A választás azonban sok kritikát váltott ki. Debashish Das, a helyi Jadavpur Egyetem építészprofesszora szerint:

egy másik város építményét utánozni egyértelműen hibás döntés. Egy város minden nevezetességének megvan a maga történelme és kulturális háttere, létezésüknek oka van.

A figyelmetekbe ajánljuk