A hamburgi St. Pauli bunker, ami 58 méteres magasságával immár nyolcvan éve tornyosul a város fölé, a náci rezsim legsötétebb korszakát idézi. A kényszermunkások által épített hatalmas komplexum azonban nemrégiben teljesen megújult, a város vezetői és különböző befektetők egy hotelt, éttermeket és szabadidőközpontot álmodtak a rossz emlékű épület falai közé, ami meg is nyitotta a kapuit.
A St. Pauli bunker az egyik legnyomasztóbb épület egész Hamburg területén, legalábbis az volt, egészen mostanáig. Az Adolf Hitler által építtetett komplexum vérben született, hiszen a második világháború ideje alatt, 1942-ben azért kellett felhúzni, hogy megvédje a helyi lakosságot a különböző légitámadásoktól. Az épület nem pusztult el a bombázások során, a helyiek pedig a hetvenes évektől elkezdték különböző kulturális események helyszíneként használni.
A komplexum eredtileg légvédelmi bunker volt
Fotó: Getty Images
Bár az épület rossz emléke megmaradt, a lakosok mindent megtettek, hogy elfelejtsék azt. Ennek érdekében pedig nemrégiben egy REVERB by Hard Rock hotelt alakítottak ki a komplexum falai között – írja a CNN. A portál beszámolója szerint
a szálláshelyek mellett két étterem és egy szabadidőközpont is helyet kapott a betonbunkerben.
Ezt is olvasd el! Ebben a 3 európai városban járnak legjobban a külföldi munkavállalók
A város népszerű, Karoviertel negyedében található erőd közelében rengeteg kávézó és klub található, többek között a Knust, ami Hamburg egyik legnépszerűbb éjszakai szórakozóhelye.
A szobák árai éjszakánként 180 eurótól, vagyis közel 70 ezer forinttól kezdődnek, de vannak olyan lakosztályok is, ahol egyetlen estéért 120-130 ezer forintot is elkérnek. A portál információi szerint
az épület történelmi múltja pedig egy olyan plusz, ami miatt szinte lehetetlen szabad szállást találni a hotelben, hiszen annyian kíváncsiak rá.
Az építészeknek egyébként rendkívül nagy kihívás volt a bunker felújítása, mivel a 75 ezer tonnás, két és fél méter vastag falakkal bíró épület bontási munkái egyrészt a mérete, másrészt a lakókörnyezet miatt, nehezen mentek.
Ez is érdekelhet! 6 pillanat a 20. századból, ami megváltoztatta a világtörténelmet
Az ötvennyolc méteres épületből gyönyörű kilátás nyílik a városra
Fotó: Getty Images
Az, hogy zöldfelületet is kapott az épület, tökéletes példája annak, hogy hogyan lehet békés, hasznos módon felhasználni ezeket a náci „szörnyetegeket”, amik az egész országban megtalálhatók
– idézi a portál Anita Engelst, a projekt egyik támogatóját.