2021-ben jelent meg Dan Buettner könyve, amelyben a National Geographic újságírója a világ azon 5 régióját ismerteti, ahol az emberek az átlagosnál sokkal tovább élnek. Alábbi cikkünkben ezekről a területekről mesélünk röviden, és közben megpróbáljuk átadni a hosszú élet titkát.
Ikaria, Görögország
Ez a Törökország partjaitól mindössze 13 kilométerre fekvő görög sziget az egyik legalacsonyabb középkorú halálozási, valamint demenciarátájával rendelkezik a világon. A kutatások az átlagosnál hosszabb életet a hagyományos mediterrán étrenddel hozzák összefüggésbe, amely sok zöldséget és egészséges zsírokat, illetve kevesebb tej- és hústerméket tartalmaz. Érzékeltetésképp: a sziget lakói átlagosan tíz évvel tovább élnek, mint egy átlag európai állampolgár.
Ez is érdekelhet: Magyarországon a kedvünk változatlan − itt a világ legboldogabb országainak listája
Okinawa, Japán
Fotó: Shutterstock
A japán szubtrópusi szigetcsoport legnagyobb szigete, Okinawa ad otthont a világ leghosszabb életű nőinek. Az olyan élelmiszerek, mint az okinawai édesburgonya, a szójabab, a kökény, a kurkuma és a goya (keserű dinnye) miatt az itt élők hosszú és egészséges életnek örvendenek.
Ogliastra megye, Szardínia
Ennek az olasz szigetnek a hegyvidéki magaslataiban él a világon a legtöbb 100 évnél idősebb férfi. A lakosság fehérjeszegény étrendet folytat, amely a 65 év alattiak körében a világátlagnál jóval alacsonyabb cukorbetegséggel, rákos megbetegedésekkel és halálozással jár.
Loma Linda, Kalifornia
Fotó: Shutterstock
Ebben a közösségben él a legtöbb hetednapi adventista az Egyesült Államokban. A vallási csoport szigorú étrendet követ, amely legfőképpen gabona- és diófélékből, valamint zöldségekből és gyümölcsökből áll. Megvan ennek az ererdménye is, hiszen a közösséghez tartozók 10 évvel tovább élnek, mint az átlag amerikaiak.
Ezt is olvasd el! Sok jó ember kis helyen is? A világ 5 legkisebb országa
Nicoya-félsziget, Costa Rica
Fotó: Shutterstock
Közép-Amerika e régiójának lakói bírnak a világon a legalacsonyabb középkorú halálozási aránnyal. Emellett ez a térség rendelkezik népességarányosan a második legtöbb legalább százéves férfival. A Buettner szerint ebben az esetben a hosszú élet titkát az erős hitközösségek, a mély emberi kapcsolatok és a rendszeres, alacsony intenzitású fizikai aktivitás adja.