A természet legizgalmasabb jelenségei közé tartozik az a különös esemény, amely Dél-Korea déli partjainál figyelhető meg évente két alkalommal. A Jindo-szigetnél ugyanis a tenger időszakosan szétválik, aminek következtében egy keskeny, közel 3 kilométer hosszú ösvény bukkan elő, amely összeköti a Jindo- és a Modo-szigeteket.
A jelenséget gyakran „Jindo csodájaként” vagy „a koreai mózesi csodaként” emlegetik, utalva a bibliai történetre, amikor Mózes kettéválasztotta a tengert. Ez a természeti különlegesség annyira látványos, hogy minden évben fesztivált is rendeznek köré. A Jindo Tengerhasadás Fesztivál a nyári hónapokban turisták és helyiek százezreit vonzza, akik szemtanúi lehetnek annak, ahogyan a tenger visszahúzódik, és átjárót nyit a két sziget között.
Az esemény általában március és június között kétszer-háromszor következik be, és idén is négynapos programsorozattal ünnepelték meg, írja a Drive.
Ez is érdekelhet! A kecses flamingók valójában mesteri módszerrel ejtik el prédájukat
A tudományos magyarázat szerint a jelenséget nem természetfeletti erők, hanem a nem mindennapi árapály okozza. Az egybeesés akkor fordul elő, amikor a Hold és a Nap gravitációs hatása, valamint a Föld saját mozgásának jellemzői egy különleges, ismétlődő mintázatot hoznak létre. Ezek az árapályt befolyásoló tényezők ritkán, de tökéletes összhangba kerülnek, és ilyenkor extrém dagály vagy apály jelentkezik. A Jindo-szigetnél ez utóbbi történik: a vízszint annyira lecsökken, hogy láthatóvá válik a két sziget között felgyülemlett üledék.
A tenger évente kétszer-háromszor nyílik ketté a Jindo-szigetnél
Fotó: Stock for you/Shutterstock
De vajon miért nem sodorják el azonnal a hullámok ezt az üledéket? A válasz a térség egyedi földrajzi adottságaiban rejlik: a közeli Myeongnyang-szoros hatással van az árapály alakulására, a két sziget közelsége pedig megakadályozza a nagyobb hullámok kialakulását. Ennek köszönhetően a víz nyugodt marad, így az üledék nem mozdul el, és lehetővé teszi, hogy az út évente kétszer járhatóvá váljon.
Ha tovább olvasnál: Görögország titkos gyöngyszeme: olcsó nyaralás tömeg nélkül
Egy kevésbé misztikus természeti jelenség is megfigyelhető mostanság az országban: az elmúlt három év során összesen 103 alkalommal okoztak részleges vagy teljes áramkimaradást a varjak. Ezek az állatok nem a Magyarországon ismert vetési varjak, hanem az úgynevezett dzsungelvarjak (Corvus macrorhynchos), amik jóval nagyobbra nőnek az itthon is ismert fajta egyedeinél.